Wtorek, 26 Marca 2019

Informacje

Urząd Gminy Tomaszów Lubelski
​ul. ​29 Listopada 9
22-600 Tomaszów Lubelski
tel 84​ ​664​ ​30​ ​85
fax 84 664​ ​38​ ​73
​www.tomaszowlubelski.pl
sekretariat@tomaszowlubelski.pl
Newsletter

Tomaszów Lubelski: Jesteś widoczny - Będziesz bezpieczny!

2017-12-05 14:33:48

W gminie Tomaszów Lubelski jest coraz więcej lepszych dróg, ale nie tylko ich jakość wpływa na bezpieczeństwo pieszych i zmotoryzowanych. By o nich zadbać miejscowy samorząd rozdaje teraz opaski odblaskowe, które szczególnie w okresie jesienno-zimowym mogą uratować zdrowie czy nawet życie.

Mieszkańcy mogą je odbierać za darmo w pokoju numer 9 urzędu gminy do najbliższego piątku lub do wyczerpania zapasów.

Pomysłodawcy akcji przypominają, że zgodnie z nowymi przepisami o ruchu drogowym każdy pieszy, poruszający się po zmierzchu poza terenem zabudowanym musi mieć na sobie elementy odblaskowe, a za ich brak grozi mandat w wysokości nawet 3 tysięcy złotych. Badania pokazują, że w niekorzystnych warunkach kierowca widzi nieoświetlonego pieszego dopiero z 20 metrów, gdy często nie ma już możliwości wykonania jakiegokolwiek manewru, by nie doprowadzić do tragedii. Gdy pieszy posiada odblaski jest widoczny już z odległości 150 metrów. Zakup takich akcesoriów nie jest poważnym wydatkiem, bo najtańszą kamizelkę odblaskową można kupić nawet za... złotówkę, a korzyści z jej zakładania mogą być nie do oszacowania.

Z policyjnych statystyk wynika, że to piesi są jedną z najbardziej licznych ofiar wypadków, którzy razem z rowerzystami i motorowerzystami są określani mianem niechronionych uczestników ruchu drogowego. Specjaliści przypominają, że w zderzeniu z innym pojazdem kierowca może liczyć na poduszki powietrzne albo pasy bezpieczeństwa, natomiast pieszego i rowerzysty nic nie chroni.


(fot. UG Tomaszów Lubelski)

© 2009-2019 ias24.eu.