Sobota, 17 Marca 2018
Informacje

Urząd Gminy Tomaszów Lubelski
​ul. ​29 Listopada 9
22-600 Tomaszów Lubelski
tel 84​ ​664​ ​30​ ​85
fax 84 664​ ​38​ ​73
​www.tomaszowlubelski.pl
sekretariat@tomaszowlubelski.pl
Newsletter

Gmina Tomaszów Lubelski: Święto plonów 2017

2017-08-28 16:10:15

"Bądź dobry jak chleb" - te słowa św. Brata Alberta towarzyszyły tegorocznym Dożynkom Gminy Tomaszów Lubelski. Zgodnie z tradycją święto plonów odbywa się co roku w innej miejscowości, a tym razem jego gospodarzem był Przeorsk.

To z tej miejscowości pochodzą Anna Sereda i Zdzisław Berbecki, którzy w niedzielę 27 sierpnia pełnili role starostów dożynkowych.

Uczestnicy tegorocznego święta zebrali się by podziękować za zbiory na mszy świętej, którą w kaplicy w Przeorsku odprawili dziekan dekanatu Tomaszów Lubelski Południe ksiądz Grzegorz Chabros i proboszcz parafii w Łaszczówce ksiądz Jarosław Przyczyna. Po eucharystii Orkiestra Dęta z Łosińca pod batutą Janusza Kiecany poprowadziła dożynkowy korowód na plac przy świetlicy, gdzie odbyła się dalsza część święta. Jednym z ważniejszych jego elementów było przekazanie chleba, który starostowie wręczyli wójt gminy Tomaszów Lubelski Marzenie Czubaj-Gancarz, a potem częstowali dożynkowych gości.

Podczas niedzielnych obchodów nie mogło zabraknąć konkursu na najładniejszy wieniec, w którym w tym roku jury oceniło 11 propozycji. Najwyższe oceny zebrał wieniec uwity przez gospodarzy z Przeorska, druga nagroda przypadła Rudzie Wołoskiej, a trzecia Nowej Wsi. Autorzy pozostałych propozycji odebrali równorzędne wyróżnienia. Członkowie jury postanowili też, że na Dożynkach Powiatu Tomaszowskiego, które odbędą się w najbliższą niedzielę w Tyszowcach, Gminę Tomaszów Lubelski będą reprezentować - Przeorsk w konkursie wieńców nowoczesnych i Rabinówka z wieńcem tradycyjnym.

© 2009-2018 ias24.eu.