Nuda w ogrodzie to bardzo smutna rzecz. Potencjał dla amatorów aranżacji i małej architektury jest tutaj równie duży, jak w przypadku wystroju wnętrz. Wiemy doskonale, jak wielką rolę w estetyce pomieszczenia odgrywa farba na ścianie lub tapeta. Gdy przeniesiemy tę prawidłowość do naszego ogrodu, rolę ściany pełnić będzie płot ogrodowy. Czy warto zatem pomijać go w aranżacjach wokół domu, stawiając na nudne i niczym niewyróżniające się płoty drewniane? Oto para przykładów jak w pełni wykorzystać potencjał takich ogrodzeń.
Ażurowy zawrót głowy - płoty drewniane z kratką
Płot ogrodowy z drewna to obiekt liniowy, ciągnie się metrami i ma powtarzalny charakter. Aby nieco urozmaicić jego wygląd potrzeba czegoś na przełamanie. Musi być to element, który nie wypłynie na jego podstawową właściwość, czyli wytrzymałość i ochronę prywatności domowników. Takim dodatkiem są kratki ogrodowe.
Ażurowe elementy, ładnie wkomponowane w płotki drewniane, potrafią ożywić każde ogrodzenie. Kratki ogrodowe najczęściej wstawiane w są górną część konstrukcji, np. jako 20-30 centymetrowe pasy o ciekawym wzornictwie. Transparentna część ogrodzenia zaczyna się dopiero na wysokości ok. 190 cm, a zatem płot drewniany wciąż spełnia swoją bazową funkcję. Czasami kratki wkomponowuje się w centralną część płotu osłonowego, jako swoiste okienko, jednak nie jest to korzystne dla ogrodzenia od strony mechanicznej.
Innym sposobem na przełamanie nudy może być wykorzystanie w całości ażurowego modułu w linii płotu drewnianego, np. co trzeci lub co piąty moduł. Takiego rozwiązania nie poleca się jednak od strony jezdni czy chodnika, bo wtedy cały nasz ogród wyeksponowany jest dla przechodniów, co z czasem może być nieco męczące dla domowników.
Zobacz również posezonowe wyprzedaże drewnianych płotów ogrodowych
www.produktyogrodowe.pl/14-drewniane-ploty-panele-oslonowe-ogrodowe
Chodź, pomaluj mój świat - czyli kolorowe płoty ogrodowe!
Słynny refren przeboju zespołu Dwa Plus Jeden to dobra podpowiedź, jak zmienić oblicze swojego ogrodu, nie wkładając w to przesadnie dużo czasu ani pieniędzy. Zarówno płoty drewniane myśliwskie, jak i popularne od lat płotki drewniane sztachetowe, doskonale nadają się do malowania. Co ciekawe, jeszcze około dekadę lub dwie temu, ten typ ogrodzenia stosowany był raczej w ogródkach działkowych i przestrzeni publicznej. Jednak dzisiaj, wzorem naszych amerykańskich przyjaciół, w zabudowie szeregowej coraz częściej korzysta się z niskich, uroczych płotów ogrodowych.
Gdy w ogrodzie zagości nuda, chwytajmy za pędzel i przemalujmy płoty drewniane na dowolny kolor. Wewnętrzna część ogrodu to nasz prywatny park, nie ma zatem ograniczeń związanych z tym, by płot osłonowy współgrał stylistycznie z przestrzenią publiczną wokół domu. Stawiajmy na kolory pastelowe, ciepłe, dobrze komponujące się z naturalnym kolorem drewna oraz zielenią. Przez dużą część roku kalendarzowego w Polsce, pogoda jest raczej pochmurna, a stopień nasłonecznienia niski. Rozjaśnione, wesołe płoty ogrodowe to zatem dodatkowy pretekst, by w jesienny lub zimowy dzień pokrzątać się po swoim podwórku z uśmiechem na twarzy!