Wtorek, 01 Kwietnia 2025

Artykuł sponsorowany

Różnice między otwartymi a zamkniętymi funduszami inwestycyjnymi: Co wybrać?

2025-01-15 14:28:09

Informacja reklamowa
Treść niniejszego komentarza ma wyłącznie cel marketingowy, nie stanowi umowy ani nie jest dokumentem informacyjnym wymaganym na mocy przepisów prawa, nie zawiera informacji wystarczających do podjęcia decyzji inwestycyjnej.

Nie sposób jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, który z funduszy - Otwarty czy Zamknięty - powinien stać się elementem naszego portfela inwestycyjnego. Wszystko zależy od naszych celów inwestycyjnych, horyzontu czasowego, wielkości oszczędności będących do naszej dyspozycji.

Choć nazwy obu rodzajów funduszy wydają się podobne, to jednak różnica między nimi jest znacząca. Podobieństwem jest natomiast to, że oba są rodzajem zbiorowego inwestowania, którego celem jest uzyskanie jak najwyższej stopy zwrotu, czyli po prostu efektywnego pomnażania naszych oszczędności.

Fundusze Inwestycyjne Otwarte są adresowane właściwie do wszystkich osób, które mają ambicję stać się inwestorami na rynku kapitałowym. Natomiast w wypadku Funduszy Inwestycyjnych Zamkniętych nie jest to już takie oczywiste. Często barierą jest odpowiedni, nierzadko wysoki próg wejścia, czyli konieczność dysponowania znaczną ilością gotówki. 

FIZ-y są potencjalnie bardziej zyskowne

Swoistą barierą jest także płynność. O ile w wypadku FIO płynność jest absolutna - jednostki uczestnictwa funduszu otwartego możemy nabyć lub sprzedać w każdym momencie, a zarządzające nim Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych ma niezbywalny obowiązek ich odkupienia - o tyle FIZ-y mają konkretnie określony Dzień Wykupu.. Tak więc osoby, którym zależy na płynności swoich aktywów powinny poważnie zastanowić się, czy Fundusz Inwestycyjny Zamknięty jest dla nich najlepszą inwestycją.

Bez wątpienia zaletą Funduszy Inwestycyjnych Zamkniętych mogą być większe możliwości inwestycyjne. FIO inwestują wyłącznie w spółki publiczne, a więc podmioty notowane na giełdach. Natomiast w wypadku FIZ-u są to często również spółki niepubliczne, albo inne aktywa, na przykład nieruchomości lub złoto. To, ale także możliwość realizowania długoterminowej strategii powoduje, że często fundusze zamknięte wypracowują wyższą stopę zwrotu.

Jednak dla wybranych

Fundusze Inwestycyjne Zamknięte są z definicji adresowane do zamożniejszych klientów, ale także bardziej doświadczonych, którzy są w stanie zaakceptować wyższe ryzyko nieodmiennie charakteryzujące ten rodzaj funduszy. Inwestowanie w FIZ-y łączy się również z akceptacją mniejszej płynności, ale ich zaletą jest elastyczność inwestycyjna (zróżnicowanie aktywów) i potencjalna możliwość wypracowania wyższej stopy zwrotu niż w wypadku Funduszy Inwestycyjnych Otwartych. 

Zastrzeżenia prawne

Przedstawione powyżej informacje stanowią informację reklamową, mają charakter informacyjny, nie stanowią umowy ani nie są dokumentem informacyjnym wymaganym na mocy przepisów prawa. Nie są ofertą w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeksu Cywilnego. Zawarte w niniejszym dokumencie informacje nie stanowią usługi doradztwa finansowego, prawnego i podatkowego oraz nie należy ich traktować jako rekomendacji dotyczących instrumentów finansowych. Caspar TFI informuje, że z każdą inwestycją wiąże się ryzyko. Fundusze nie gwarantują realizacji założonego celu inwestycyjnego, ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego.

Opodatkowanie dochodów z inwestycji w fundusze zależy od indywidualnej sytuacji każdego uczestnika i może ulec zmianie w przyszłości.

Caspar Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A. działa na podstawie decyzji Komisji Nadzoru Finansowego. 

Korzyściom wynikającym z inwestowania środków w jednostki uczestnictwa towarzyszą również ryzyka, takie jak: ryzyko nieosiągnięcia oczekiwanego zwrotu z inwestycji, wystąpienia okoliczności, na które uczestnik funduszu nie ma wpływu np. zmiany polityki inwestycyjnej czy połączenia lub likwidacji subfunduszu, a także ryzyko związane ze zmianami regulacji prawnych. Wśród ryzyk związanych z inwestowaniem należy zwrócić szczególną uwagę na ryzyka dotyczące polityki inwestycyjnej, w tym: rynkowe, walutowe, stóp procentowych, kredytowe, koncentracji, jak również rozliczenia oraz płynności lokat. Fundusze nie gwarantują realizacji założonego celu inwestycyjnego, ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego. Ryzyko wykorzystania informacji zamieszczonych w niniejszym dokumencie, ponosi wyłącznie inwestor.



Inne aktualności w tej kategorii
© 2025 ias24.eu