Czwartek, 17 Kwietnia 2025

Artykuł sponsorowany

Ekologiczne oczyszczalnie ścieków - jak przekształcić stare szambo w nowoczesną oczyszczalnię?

2025-01-27 09:18:10

Coraz więcej właścicieli nieruchomości decyduje się na własne oczyszczalnie ścieków jako alternatywę dla szamb i zbiorczej kanalizacji. Tego typu instalacje oferują liczne korzyści, zarówno dla środowiska, jak i dla użytkowników. Dlaczego warto rozważyć ich budowę? Czy do budowy przydomowej oczyszczalni można wykorzystać dotychczasowe szambo? Wyjaśniamy te i wiele innych zagadnień!
Zarówno szamba, jak i oczyszczalnie ścieków znajdują zastosowanie na terenach wiejskich czy obrzeżach miast, gdzie nie doprowadzono jeszcze gminnej sieci wodno-kanalizacyjnej. Wydawać by się mogło, że przydomowe oczyszczalnie to nowe rozwiązanie, ponieważ słyszy się o nim coraz częściej, ale prawda jest tak, iż jest wykorzystywane od dawna. Trzeba jednak przyznać, że obecne instalacje nie przypominają już tych sprzed lat, a na rynku pojawiają się niezwykle nowoczesne opcje, na które warto się zdecydować.

Przydomowe oczyszczalnie ścieków - dlaczego warto?

Model działania przydomowej oczyszczalni ścieków jest bardzo prosty. Jest to instalacja przepływowa, co w praktyce oznacza, iż ścieki, które trafiają do dużego zbiornika podzielonego na komory, są w nim oczyszczane za pomocą specjalnych filtrów lub pożytecznych mikroorganizmów (w tym bakterii tlenowych i beztlenowych). Po procesie neutralizowania nieczystości, ścieki - już w postaci czystej wody - trafiają z powrotem do natury - mogą m.in. posłużyć do podlania ogrodu. Własna oczyszczalnia jest bezobsługowa, praktycznie nie wymaga napraw, tania w użytkowaniu i niezwykle ekologiczna. Wszystko to sprawia, że jest o wiele lepszym wyjściem niż tradycyjne szambo.

Czy można przekształcić szambo w przydomową oczyszczalnię?

Czy można jednak przekształcić istniejące szambo właśnie w przydomową oczyszczalnię? Niestety nie jest to możliwe, zarówno z praktycznego, technicznego punktu widzenia, jak i w świetle prawa. Oczyszczalnie muszą bowiem spełniać bardzo restrykcyjne normy, producenci mają obowiązek poddawania ich licznym testom, w tym pod kątem wytrzymałości, wodoodporności, szczelności itd. Przydomowa oczyszczalnia skonstruowana z szamba nie mogłaby być oddana do użytku - nie spełniałaby bowiem standardów bezpieczeństwa. Jakie jest więc najbardziej optymalne wyjście z tej sytuacji? Najlepiej wybudować oczyszczalnię od podstaw, zgodnie z przyjętymi normami, mając dzięki temu pewność, że wszystko będzie działać tak, jak powinno.

Budowa oczyszczalni - na co zwrócić szczególną uwagę?

W przypadku niewielkich oczyszczalni o wydajności do 7,5 metra sześciennego na dobę nie jest wymagane pozwolenie budowlane. Inwestycję tego rodzaju wystarczy zgłosić we właściwym starostwie, dołączając do pisma przewodniego niezbędną dokumentację techniczną, w tym projekt. Warto więc zlecić przeprowadzenie takiej inwestycji specjalistom, którzy najpierw dokonają pomiarów, sprawdzą poziom wód gruntowych, jakość gleby, a następnie wskażą najbardziej optymalne rozwiązanie. Kolejno zajmą się już samym projektem oczyszczalni, zakupem elementów oraz ich montażem. Na końcu przeprowadzą testy, które potwierdzą skuteczność i prawidłowe funkcjonowanie oczyszczalni.



Inne aktualności w tej kategorii
© 2025 ias24.eu