Kaniule dożylne, które są znane również jako wenflony, wprowadzane są do żyły obwodowej pacjenta - ma to na celu umożliwienie podawania mu leków czy różnego rodzaju płynów bez konieczności ponownego wkłuwania igły w żyłę. Te wyroby medyczne niekiedy wykorzystywane są także do pobierania krwi. Są one dostępne w różnych rozmiarach - w tym wpisie przedstawiamy, jak dobrze dobrać rozmiar wenflonu.
Czym jest wenflon, czyli kaniula dożylna?
Kaniula dożylna produkowana jest ze sztucznego tworzywa - umieszcza się ją w metalowej igle, której ścięcie wystaje poza kaniulę. Podczas wykonywania zabiegu przez medyków, jej komora wypełnia się krwią, co z kolei sygnalizuje, że wyrób znalazł się w żyle. Specjalny wlot do wstrzyknięć wyposażony jest w zastawkę, która pozwala na podawanie leków przy wykorzystaniu strzykawki - ze względu na brak potrzeby odkręcania koreczka, cała czynność przebiega sprawnie.
Dodatkowo, kaniula posiada końcówkę z zamkiem, który umożliwia jej połączenie z zestawem do infuzji. Skrzydełka wenflonu pozwalają natomiast na przymocowanie go do skóry i niwelację ryzyka jego przesuwania się.
Te wyroby medyczne mogą posiadać różną średnicę wewnętrzną cewki - co ważne, każda z nich sprawdza się przy odmiennych czynnościach medycznych. Wskazuje na nią barwa wenflonu.
Kaniule dożylne w wielu rozmiarach, które wyróżniają się wysoką jakością znajdziesz na https://mercant.pl/igly-i-wenflony,cp37,pl.html.
Kolorystyczne oznaczenia wenflonów
Oznaczenia kolorystyczne kaniul dożylnych znacząco ułatwiają pracę medyków - dzięki nim, w przypadku wystąpienia nagłej sytuacji, wystarczy szybkie sprawdzenie barwy wenflonu, aby móc rozpoznać jego rozmiar. Ratownicy medyczni oraz pielęgniarki w kilka chwil mogą zidentyfikować średnicę wewnętrzną cewki kaniuli i wybrać odpowiedni wyrób medyczny. Jest to szczególnie pomocne w sytuacjach zagrożenia życia pacjenta, kiedy każda sekunda ma ogromne znaczenie.
Kolory i rozmiary wenflonów
Rozpoczynając od najmniejszych kaniul, wyróżniamy te o kolorze fioletowym - znajdują one zastosowanie w pediatrii, głównie w trakcie przeprowadzania zabiegów u noworodków. Kolejne są wenflony żółte i niebieskie, które cechują się odrobinę większą średnicą cewki. Są one odpowiednie do wykonywania większości infuzji, a także do rutynowych transfuzji krwi. Medycy wybierają te kaniule dożylne w przypadku pacjentów starszych czy zmagających się z pewnymi chorobami, takimi jak te onkologiczne. Wynika to z faktu, że dostęp do żył u tych osób jest utrudniony. Ten rozmiar kaniul wybiera się także w przypadku dzieci, gdyż posiadają one żyły o małych rozmiarach.
Wenflonem o standardowym rozmiarze jest ten różowy. Dzięki niemu możliwy jest przepływ 31ml krwi lub 54ml płynu na minutę. Różowy wyrób jest stosowany przy większości infuzji. Trochę większe są zielone wenflony - są odpowiednie do rutynowych transfuzji płynów bądź krwi, a także do dożylnego żywienia. Medycy stosują je także do resuscytacji płynowej. Białe wenflony, czyli te odrobinę większe, wykorzystywane są w podobnych sytuacjach - różnica polega na tym, że ten rozmiar jest preferowany wtedy, gdy konieczne jest szybsze podanie krwi czy płynu.
Podczas zabiegów na sali operacyjnej czy w trakcie sytuacji awaryjnych wybierane są wenflony w kolorze brązowym i szarym. Największe są z kolei wyroby pomarańczowe, czerwone i brązowe - barwy te zależą od oznaczeń danego producenta. Wykorzystywane są one, kiedy konieczne jest jak najszybsze działanie - transfuzja krwi bądź podanie leków. Największe kaniule wybierane są dla pacjentów w bardzo ciężkim stanie.
Jak wybrać rozmiar wenflonu?
Na wybór rozmiaru wenflonu ma wpływ kilka czynników. Są to:
- rozmiar i kondycja naczyń krwionośnych pacjenta,
- wiek i stan pacjenta,
- rodzaj i ilość płynu dostarczanego do żył.
Rozmiar wenflonu powinien być dobierany przy uwzględnieniu powyższych czynników - należy robić to ostrożnie, gdyż im większy wenflon i grubsza igła, tym większe jest ryzyko wystąpienia powikłań. W przypadku zagrożenia życia pacjenta, kiedy konieczna jest jak najszybsze podjęcie działań, medycy wybierają większe rozmiary kaniul dożylnych.