Czwartek, 22 Kwietnia 2021

Newsletter
Artykuł sponsorowany

Sposoby mocowania zasłon w salonie

2020-08-15 14:33:36

Zasłony w salonie niewątpliwie wyglądają bardzo dekoracyjnie, ale tylko pod warunkiem, że są dobrze zamontowane. Wbrew pozorom karnisz nie jest jedynym rozwiązaniem. Zobacz, w jaki sposób można powiesić zasłony.

Zasłony na karniszu

Karnisz to najpopularniejszy i najczęściej wybierany sposób mocowania zasłon. Zapewne wpływ na to ma fakt, iż karnisze oferowane są w bardzo wielu wzorach i kolorach, można je dobrać do stylu każdego wnętrza. Ponadto karnisze są dość uniwersalne - można na nich powiesić zasłony na:

- tradycyjnych żabkach - w ten sposób wiesza się zasłony gładkie (niemarszczone) lub zasłony z wszytymi taśmami marszczącymi. Współczesne żabki potrafią być bardzo dekoracyjne, zupełnie różne niż te znane nam sprzed lat.

- przelotkach, czyli tych dużych kółkach wmontowanych w zasłonę. Przelotki montuje się już na etapie produkcji zasłony (lub szycia, jeśli zasłona jest kupowana na wymiar). Nie trzeba ich zdejmować do prania. Zasłony do salonu na przelotkach sprawdzą się w tych wnętrzach, w których jest swobodny dostęp do drążka karnisza, bo przy zakładaniu zasłony na karnisz, trzeba go zdjąć z uchwytów.

- flexach, czyli haczykach wszytych na stałe w zasłony. Flexy przyczepia się do kółek nawleczonych na karnisz.

- szelkach, czyli szerokich pasach przyszytych do górnej części firany, przewlekanych przez karnisz. Długość i szerokość szelek można ustalić dowolnie, ale trzeba pamiętać, że grubsze tkaniny (welwet, welur) powinny być powieszone na szerszych szelkach.

Każde z powyższych rozwiązań ma swoje plusy i minusy. Wybór konkretnego rozwiązania najczęściej jest podyktowany aranżacją wnętrza lub możliwościami technicznymi - nie wszędzie uda się powiesić zasłony na przelotkach.

Wybierając karnisz, trzeba pamiętać, że dobrze dobrana zasłona osłania nie tylko okno, ale też przynajmniej 20 cm przylegającej do niego ściany, dlatego karnisz musi być odpowiednio szeroki.

Zasłony na szynie sufitowej

Szyna sufitowa to rozwiązanie, które doskonale sprawdza się zwłaszcza w nowoczesnych wnętrzach. To także propozycja do małych wnętrz, w których nie ma miejsca na karnisz lub jego obecność na suficie nie wyglądałaby dobrze. Zaletą szyny sufitowej jest duża dyskrecja, po zamontowaniu listew maskujących szyny są niewidoczne. Montowanie szyn polecane jest także wówczas, gdy chcemy powiesić firanki w oknach narożnych. Szyny można w łatwy sposób łączyć. Karnisze nie zapewniają tej możliwości.

Szyny sufitowe wykorzystywane są przy zasłonach sterowanych za pomocą pilota lub aplikacji w telefonie w przypadku systemu inteligentnego domu.

Szyny sufitowe doskonale sprawdzą się w niskich wnętrzach. Ponieważ są niewidoczne, firanka lub zasłona sięga do samego sufitu, przez co pomieszczenie wydaje się minimalnie wyższe.

Zasłony na lince

Bardzo proste rozwiązanie, które doskonale sprawdzi się we wnętrzach minimalistycznych i stylizowanych na stare, np. rustykalnych. Do powieszenia zasłon potrzebne będą dwa haczyki i cienka linka lub drut. Jeśli decydujemy się na zasłony na lince (cienkim drucie, grubej żyłce), górna część zasłony musi być wykończona tunelem do przewleczenia.

Nie każda zasłona nadaje się do powieszenia na lince. Decydując się na takie rozwiązanie, trzeba wybierać lekkie i zwiewne tkaniny, które nie obciążą zanadto linki i nie odkształcą jej. Warto też pamiętać, że na lince wiesza się raczej wąskie zasłony.

smokedsystem
© 2009-2021 ias24.eu.