
Miejscowość Ostre Toten w Norwegii zostało pierwszym miastem partnerskim Rejowca Fabrycznego. Deklaracja współpracy już została podpisana, a pierwsze jej efekty będą znane za kilka miesięcy. To jeden z nielicznych przykładów współdziałania samorządów z Polski i Norwegii.
Obydwa miasta mają wymieniać się doświadczeniami w zakresie: działań proekologicznych, ochrony dziedzictwa kulturowego, pomocy społecznej i działań prozdrowotnych, a także oświaty, kultury, sportu i rekreacji.
Burmistrz Stanisław Bodys poinformował, że jednym z norweskich rozwiązań, które można zastosować w Rejowcu Fabrycznym, jest adaptacja „Fizjoteki”. To prozdrowotny projekt norweski, skierowany do osób w wieku 18 lat i starszych. Szczegóły mają być ustalane w najbliższych tygodniach. Są też plany wymiany grup młodzieżowych i organizacji starszych mieszkańców. W przyszłości Rejowiec chce również korzystać z kolejnej transzy Norweskiego Mechanizmu Finansowego.
Kontakty obu miast to m.in. skutek udziału Rejowca Fabrycznego w ogólnopolskim projekcie pod nazwą „Budowanie potencjału instytucjonalnego samorządów dla lepszego dostarczania usług publicznych mieszkańcom, upowszechnianie stosowania dobrych praktyk i szkolenia pracowników administracji”. Projekt był współfinansowany ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego oraz Norweski Związek Władz Lokalnych i Regionalnych.
Rejowiec Fabryczny, jako laureat konkursu „Samorządowy Lider Zarządzania 2010”, miał prawo wydelegować swojego przedstawiciela do udziału w wyjeździe studyjnym do Norwegii. W gronie samorządowców z Polski znalazła się Anna Szokaluk, kierownik Wydziału Rozwoju Gospodarczego Urzędu Miasta, którą szczególnie zainteresowały doświadczenia miasta Ostre Toten w rozwiązywaniu problemów zdrowotnych mieszkańców.
Teraz delegacja z Norwegii przyjechała do Rejowca Fabrycznego. Burmistrz Hans Seierstad oraz menadżer do spraw pomocy społecznej, ochrony zdrowia, sportu i kultury Arne Julsrud Berg odwiedzili m.in. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, a także ośrodki wsparcia: Warsztat Terapii Zajęciowej i Środowiskowy Dom Samopomocy. Obejrzeli również obiekty oświatowe i sportowe, w tym Sportowe Centrum Promocji Zdrowia, sfinansowane m.in. z dotacji rządu norweskiego.
Zagraniczni goście mieli też okazję zwiedzić zakład bednarski Zofii i Mariana Rzepeckich, chełmskie podziemia kredowe oraz bazylikę pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Marii Panny.
W mijającym tygodniu samorządowcy z Rejowca Fabrycznego i Ostre Toten wzięli udział w konferencji w Warszawie, podczas której, w obecności ponad 100 przedstawiciel miast, gmin i powiatów polskich oraz delegacji samorządów z Norwegii, podsumowano ogólnopolski projekt budowy potencjału instytucjonalnego samorządów. Na zakończenie dwudniowego spotkania została podpisana deklaracja partnerstwa między Rejowcem Fabrycznym i Ostre Toten.
(fot.UM w Rejowcu w Fabrycznym)