Sobota, 05 Kwietnia 2025

Rejowiec Fabryczny: Młodzież buduje muzea

2010-05-18 13:57:17

„Kamień z natury jest martwy, ale ten jest nadal żywy…”. Kamień z Oświęcimia, który opisała uczennica klasy I „B” Gimnazjum w Zespole Szkół Samorządowych w Rejowcu Fabrycznym Małgorzata Świderczuk, może trafić do Muzeum II Wojny Światowej. Natomiast autorka opowieści o unikatowym eksponacie znalazła się w centralnym etapie ogólnopolskiego konkursu historycznego pod hasłem „Ocal okruchy historii – młodzież buduje muzea”.

Zadaniem uczestnika konkursu było dotarcie do pamiątki historycznej z czasu II wojny światowej lub z okresu działalności „Solidarności” i opozycji demokratycznej z lat 1970-1989 oraz opisanie jej w interesującej formie.

Małgorzata Świderczuk napisała pracę pt. „ Kamień z Oświęcimia” , w której opisuje, prawdopodobnie jedyny taki eksponat w Polsce, fragment z pieca krematoryjnego w K.L. Auschwitz.

Poeta Zbigniew Herbert zauważył, że: „Kamyk jest stworzeniem doskonałym (…) o zapachu , który niczego nie przypomina”, ale Małgosia Świderczuk napisała o takim kamieniu, który właśnie „przypomina, a wręcz woła o pamięć o tych, którzy zginęli, zostali bestialsko zamordowani. Jej kamień myśli czuje, ma serce, duszę, rozum i woła nigdy więcej wojny i jej okrucieństw” - uznali członkowie komisji konkursowej.

Gimnazjalistka przedstawiła dzieje tej pamiątki, a poznała je z ust naocznego świadka, swojego wujka, więźnia obozu koncentracyjnego Gross–Rosen – prof. Mieczysława Mołdawy. Według jurorów praca wykracza poza wiedzę i umiejętności uczennicy klasy I gimnazjum, zasługuje na uwagę, a opisywany eksponat mógłby być ozdobą niejednego muzeum.

Uczennicę do konkursu przygotowała nauczycielka historii Żanetta Kiermacz – Modras. Wyniki finału ogólnopolskiego będą znane do końca sierpnia.

Dzięki udziałowi w konkursie młodzież ma możliwość współtworzenia kolekcji muzealnych Muzeum II Wojny Światowej oraz Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku. Zamierzeniem organizatorów jest zainteresowanie dzieci i młodzieży historią najnowszą Polski, przeszłością swoich bliskich, którzy byli świadkami historii oraz odnalezienie zapomnianych materiałów z czasu II wojny światowej i z okresu działalności opozycji demokratycznej.

Konkurs odbywa się pod patronatem Marszałka Sejmu RP i Ministra Edukacji Narodowej.

(fot.Zespół Szkół Samorządowych w Rejowcu Fabr.)

Informacje

Urząd Miasta w Rejowcu Fabrycznym
ul.Lubelska 16
22-170 Rejowiec Fabryczny
tel 82 566-32-77
fax 82 566-47-28
www.rejowiec.pl
info@rejowiec.pl
© 2025 ias24.eu