Piątek, 25 Kwietnia 2025

Powiat Lubelski: Nowe metody nauczania specjalnego

2010-09-24 08:25:27

Dzieci z upośledzeniem umysłowym podobnie jak ich zdrowi rówieśnicy chcą się rozwijać i poznawać świat. Mogą uczyć się tego samego i bawić się w podobny sposób, wystarczy tylko stworzyć im odpowiednie warunki. Na przeciw wymogom dzisiejszego systemu edukacji wychodzą władze Powiatu Lubelskiego, które realizują projekt pod hasłem „Innowacyjne metody nauczania dzieci z upośledzeniem umysłowym w powiecie lubelskim”. Dzięki nowym formom nauczania, kompetentnej kadrze i lepszemu wyposażenie bazy dydaktycznej chcą podnieść standard kształcenia w placówkach specjalnych.

Konferencja inaugurująca to przedsięwzięcie odbędzie się w poniedziałek 27 września. Wezmą w niej udział przedstawiciele lokalnych władz oświatowych, administracji samorządowej z terenu powiatu lubelskiego oraz osoby zaangażowane w realizację projektu.

Projektem zostanie objętych 160 uczniów z ośrodków szkolno-wychowawczych w Załuczu i w Bystrzycy oraz Zespołu Szkół Specjalnych przy Domu Pomocy Społecznej w Matczynie.

Są to głównie dzieci, pochodzące z małych miejscowości i z ubogich rodzin, mające utrudniony dostęp do nowatorskich programów nauczania. Dzięki udziałowi w projekcie będą mogły korzystać z innowacyjnych form terapeutycznych, takich, jak: muzykoterapia, zajęcia ruchowe, muzyczno-taneczne, arteterapia, komputerowe wspomaganie rozwoju czy trening uwagi słuchowej. Udział w tego typu zajęciach pobudzi ich aktywność, możliwości poznawcze, pomoże nabyć nowe umiejętności i stać się bardziej samodzielnymi.

W sumie, w ramach projektu zostanie wdrożonych 13 programów nauczania. Będą one realizowane przez nauczycieli, którzy przejdą wcześniej specjalistyczne szkolenia. 18 osób, po podniesieniu swoich kompetencji, będzie prowadzić zajęcia wybraną metodą, m.in. biofeedback, Tomatisa, Marii Montessori czy Dennisona.

To w jaki sposób terapie te wpływają na rozwój dziecka z upośledzeniem umysłowym wyjaśnią uczestnicy poniedziałkowej konferencji. „Przez zmysły poznajemy świat”, „Z komputerem za Pan Brat”, „Ruch i koordynacja to radosna edukacja” czy „Niekonwencjonalne techniki artterapeutyczne w pracy z dziećmi niepełnosprawnymi” - to tylko niektóre z zaplanowanych wykładów. Ogólne założenia projektu, zaprezentuje jego menadżer Katarzyna Mielnik. Spotkanie uświetnią występy artystyczne uczniów z SOSW w Bystrzycy, ZSS w Matczynie oraz SOSW w Załuczu.

Konferencja rozpocznie się o 11.00 w Sali Konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Lublinie.

Projekt będzie realizowany do końca listopada 2012 roku za ponad milion 300 tysięcy złotych. 85 % tej kwoty pochodzi z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, resztę pokrywa budżet państwa. Więcej informacji na ten temat można uzyskać w Biurze Projektu przy ul. Spokojnej 9 lub pod numerem telefonu 81 532 76 38.

Informacje

Starostwo Powiatowe w Lublinie
ul.Spokojna 9
20-074 Lublin
tel 81 52 86 600
fax 81 52 86 601
www.powiat.lublin.pl
starostwo@powiat.lublin.pl
© 2025 ias24.eu