Czwartek, 08 Maja 2025

Modliborzyce: Wśród nocnej ciszy

2016-01-07 19:04:29

Tradycji stało się zadość. W środę 6 stycznia mieszkańcy miasta i gminy Modliborzyce spotkali się w centrum miasta, by wspólnie śpiewać kolędy.

- Było to już siódme takie kolędowanie w naszym rynku, które odbywa się z inicjatywy przewodniczącego rady miejskiej. Jak zwykle po wieczornej mszy z okazji Święta Trzech Króli staropolską tradycję podtrzymują chóry, kapele, schole i soliści. Na plenerowej scenie wystąpiło w sumie kilkudziesięciu artystów - relacjonuje dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Modliborzycach Andrzej Rząd.

W tym roku do wspólnego kolędowania zachęcały zespoły radnych i sołtysów, solistki ze świetlicy środowiskowej w Wierzchowiskach Pierwszych, schola parafialna z Modliborzyc oraz soliści i zespoły, działające w miejscowym ośrodku kultury.

Nazwa kolędy jako popularnej pieśni związanej ze świętami Bożego Narodzenia pochodzi od łacińskiego "calendae", które w kalendarzu juliańskim oznaczało pierwszy dzień miesiąca. Początkowo kolęda oznaczała upominek darowany na Nowy Rok, ale potem słowo to nabierało innego znaczenia.

Nazywano tak, m.in. daninę, pobieraną od parafian przez duchowieństwo w okresie Bożego Narodzenia. Najstarsze ze znanych kolęd powstały w pierwszej połowie 15 wieku, ale były to tłumaczenia tekstów łacińskich i czeskich. Natomiast współczesne określenie pieśni bożonarodzeniowych ukształtowało się dopiero w połowie 16 wieku. Za najstarszą zachowaną polską kolędę uważa się pochodzący z 1424 roku tekst, który rozpoczyna się od słów "Zdrów bądź, królu anjelski".


(fot. GOK w Modliborzycach)

Informacje

Urząd Miejski w Modliborzycach
ul. J. Piłsudskiego 63
23-310 Modliborzyce
tel 15 8715 079
fax 15 8717 102
www.modliborzyce.pl
sekretariat@modliborzyce.pl
© 2025 ias24.eu