Czwartek, 08 Maja 2025

Modliborzyce: Ostatnia akcja krwiodawstwa

2015-11-24 06:42:37

Jednorazowe akcje krwiodawstwa i kampanie społeczne przynoszą efekty, ale zasoby krwi Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie i jego punktów terenowych wciąż nie są wystarczające. W tym tygodniu do grona dawców będą mogli dołączyć mieszkańcy miasta i gminy Modliborzyce.

Miejscowa jednostka OSP zachęca do udziału w ostatniej w tym roku akcji krwiodawstwa w piątek 27 listopada. Specjalny ambulans będzie czekać na dawców od 9.30 na placu przy Posterunku Policji przy ul. J. Piłsudskiego.

Do tej pory w żadnym laboratorium na świecie nie wyprodukowano substancji zastępującej krew. Przy niewielkim jej ubytku ludzki organizm jest w stanie sam go zregenerować, ale większe krwotoki mogą realnie zagrażać zdrowiu i życiu. Jest również wiele chorób, których leczenie wymaga podania pełnej krwi lub jej pojedynczych składników. Dlatego apele do potencjalnych dawców są zawsze aktualne.

Specjaliści zapewniają, że oddawanie krwi jest całkowicie bezpieczne, ponieważ używa się przy tym wyłącznie jałowego sprzętu jednorazowego użytku.

Dawcą krwi może być każda zdrowa osoba, która ukończyła 18 lat. Przed każdym oddaniem krwi u kandydata są wykonywane badania, na podstawie których jest on kwalifikowany jako dawca. Osobom, które oddają krew przysługuje w tym dniu wolne od pracy i nauki. Dostają również ekwiwalent kaloryczny w postaci czekolad.

W Polsce krew oddaje przeciętnie 31 osób na 1 tysiąc mieszkańców, w Europie Zachodniej ten współczynnik jest dwukrotnie wyższy.


(fot. sxc.hu)

Informacje

Urząd Miejski w Modliborzycach
ul. J. Piłsudskiego 63
23-310 Modliborzyce
tel 15 8715 079
fax 15 8717 102
www.modliborzyce.pl
sekretariat@modliborzyce.pl
© 2025 ias24.eu