
„Srebrny jubileusz” obchodzi Chór Chłopięcy „Słowiki Lubelskie”. Uroczyste obchody 25-lecia działalności grupy odbędą się 19 czerwca w Filharmonii Lubelskiej. W programie koncertu, który rozpocznie się o 18.00, jest m.in. wykonanie III Litanii Ostrobramskiej Stanisława Moniuszki.
Organizatorzy obchodów zapraszają na nie wszystkich byłych chórzystów, sympatyków i miłośników muzyki chóralnej. Szczegółowe informacje w tej sprawie można znaleźć na stronie: www.slowikilubelskie.pl.
Honorowy patronat nad uroczystością objęli: Marszałek Województwa Lubelskiego, Prezydent Lublina, Administrator Archidiecezji Lubelskiej, Dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Kultury, Prezydent Polskiej Federacji Pueri Cantores oraz Prezes Lubelskiego Oddziału Polskiego Związku Chórów i Orkiestr.
Patronami medialnymi jubileuszu są: Informacyjna Agencja Samorządowa, TVP Lublin, Polskie Radio Lublin, Dziennik Wschodni i Moje Miasto Lublin.
Chór Chłopięcy „Słowiki Lubelskie” powstał w 1986 roku z inicjatywy Bronisława Leszka Mikity. Śpiewają w nim chłopcy w wieku 8 – 18 lat. Obecnie grupa liczy około 80 chórzystów, w tym 25 kandydatów. Od początku istnienia „Słowiki Lubelskie” promują polską muzykę chóralną w regionie, w kraju i poza jego granicami. Chór koncertował m.in.: we Włoszech, Belgii, Francji, Szwajcarii, Holandii, Niemczech, na Węgrzech i Ukrainie, wszędzie spotykając się z ciepłym i życzliwym przyjęciem.
Zespół współpracuje z innymi chórami z Lublina i z Filharmonią Lubelską. Jest członkiem Polskiej i Międzynarodowej Federacji „Pueri Cantores” oraz Polskiego Związku Chórów i Orkiestr. Jego działalność wspiera Stowarzyszenie Wspierania Chóru Chłopięcego „Słowiki Lubelskie”.
Chór ma w swoim repertuarze utwory religijne z różnych epok, od średniowiecza do czasów współczesnych, a także pieśni patriotyczne i ludowe.
W ciągu 25 lat zespół był wielokrotnie nagradzany na krajowych i zagranicznych imprezach artystycznych. Zdobył m.in.: Złoty Medal na Ogólnopolskim Festiwalu Polskiej Pieśni Chóralnej w Katowicach, Srebrny i Złoty Kamerton na Ogólnopolskich Konkursach Chórów Szkolnych a capella w Bydgoszczy, I miejsce na Konkursie Pieśni Religijnej w Zamościu oraz II miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Chórów w Lecco we Włoszech. Brał też udział w Światowych Kongresach Chórów „Pueri Cantores” w Lyonie w 2002 roku i dwa lata później w Kolonii oraz Festiwalu Trzech Kultur we Włodawie.
Do najważniejszych wydarzeń artystycznych grupy należy również zaliczyć występy w Filharmonii Lubelskiej: estradowe wykonanie opery E. Humperdincka „Jaś i Małgosia”, premierowe wykonanie „Mechaye Hametin” Noama Sheriffa, „Pasja wg św. Mateusza” J. S. Bacha, prawykonanie Symfonii d-moll Gustawa Mahlera oraz „Liverpool Oratorio” Paula McCartneya. Grupa występowała też z koncertami na antenie Telewizji Polskiej i Polskiego Radia.
Założyciel, dyrektor i dyrygent „Słowików Lubelskich” Bronisław Mikita studiował w Wyższej Szkole Muzycznej we Wrocławiu. Po studiach pracował w szkole muzycznej w Legnicy, a w 1984 roku uzyskał dyplom magistra na Wydziale Wychowania Muzycznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Na początku lat 80-tych prowadził Chór Męski „Echo” i właśnie wtedy narodził się pomysł utworzenia chóru chłopięcego.
Osoby, związane z grupą nie mają wątpliwości, że wpływ na dotychczasowe sukcesy chóru i kilku pokoleń chórzystów miały: skromność, takt, życzliwość i wręcz niezwykła osobowość dyrygenta. Ich zdaniem jako pedagog potrafi on nie tylko zachwycić młodych chłopców chóralnym śpiewem, ale również zmobilizować ich do wytrwałości.
Bronisław Mikita jest laureatem wielu nagród i odznaczeń. Otrzymał m.in.: Złoty Krzyż Zasługi, Złotą Odznakę Zasłużony dla m. Lublina, Brązowy Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis oraz Złotą Odznakę Zasłużony dla Województwa Lubelskiego.
(fot.www.slowikilubelskie.pl)