
Szesnastu adeptów sztuki kowalskiej przyjedzie w przyszłym tygodniu do Wojciechowa, by wziąć udział w Ogólnopolskich Warsztatach Kowalskich. Organizowane po raz siedemnasty spotkanie rozpocznie się we wtorek 28 czerwca i potrwa do 10 lipca.
Spośród 29 kandydatów do udziału w warsztatach zakwalifikowano przedstawicieli województw: łódzkiego, małopolskiego, mazowieckiego, pomorskiego i lubelskiego. To przeważnie ślusarze i metaloplastycy w wieku od 17 do 42 lat. W tajniki kowalstwa będą ich wprowadzać mistrzowie: Andrzej Słowim i Kazimierz Kudła z województwa podkarpackiego oraz Józef Kułak z Zakopanego. We wtorek o 10.00 wszyscy spotkają się przy kuźni Romana Czernieca, a potem w Wieży Ariańskiej odbędzie się oficjalne rozpoczęcie warsztatów.
Zajęcia, w których będą uczestniczyć przyszli kowale przez kolejne prawie dwa tygodnie, będą dotyczyć: zasad BHP, historii kowalstwa, regionalizmu, marketingu i przepisów prawnych, właściwości metali oraz podstawowych zasad projektowania wyrobów. W części praktycznej będą się uczyć: podstawowych technik kowalskich, wykonywania i regeneracji narzędzi kowalskich oraz tradycyjnych technik kucia i zdobienia metalu z zastosowaniem motywów regionalnych z terenu Gór Świętokrzyskich. Uczestnicy warsztatów wykonają po kilka prac, z których każda będzie zawierać przynajmniej trzy poznane operacje kowalskie.
Praktyczną naukę zawodu będą prowadzić wykwalifikowani mistrzowie kowalstwa, którzy od lat prowadzą własne kuźnie i doskonale znają nie tylko techniki kowalskie, ale również potrzeby współczesnego rynku. Całość zakończy egzamin czeladniczy i mistrzowski. Wśród zdających egzamin czeladniczy będzie m.in. zakonnik, który kształcił się w zawodzie kowala podczas warsztatów w Wojciechowie w 2009 roku.
Uzupełnieniem warsztatów będą Ogólnopolskie Spotkania Kowali, które rozpoczną się 8 lipca i potrwają cztery dni.
Tegoroczne Ogólnopolskie Warsztaty Kowalskie w Wojciechowie są finansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Organizuje je: Gminny Ośrodek Kultury w Wojciechowie przy współpracy miejscowego Urzędu Gminy i Stowarzyszenia Kowali Polskich.
Do tej pory jedyną w Polsce, wojciechowską „Kuźnię Talentów” opuściło prawie 220 osób, z których znaczna część założyła własne kuźnie lub pracuje w firmach o podobnym profilu.
(fot.arch.GOK w Wojciechowie)