Wtorek, 06 Maja 2025

Włodawa: Wystawa „Z potrzeby serca”

2009-11-19 06:44:15

Graficzne opowieści o ludziach będzie można oglądać od czwartku 19 listopada w Miejskiej Bibliotece Publicznej we Włodawie. Włodawska placówka oraz Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana zapraszają na wystawę "Z potrzeby serca... - Ekslibrisy Henryka Grocholskiego".

Od 30 lat ekslibris jest szczególną pasją ponad 80-letniego dziś wrocławskiego rysownika i grafika. „Każde jego dzieło to swoista "mała opowieść o człowieku" – uważa pomysłodawca wystawy ks Krzysztof Stola. Tworząc miniatury Henryk Grochowski preferuje ulubiony przez siebie rysunek piórkiem. Z jubilerską dokładnością wypracowuje szczegóły. Mistrzowskim piórkiem kreśli nie tylko znaki graficzne, ale często z wielką wewnętrzną wiernością rysuje sylwetki tych osób, którym przeznacza prace. Jego ekslibrisy zawsze są darem. Artysta nie robi ich dla pieniędzy, ale dla ludzi, z potrzeby serca, stąd tytuł wystawy – wyjaśnia ks Stola.

Na twórczość Henryka Grocholskiego duży wpływ wywarły wieloletnie zaangażowanie w muzealnictwie, tradycje kultury słowiańskiej, klasycznej, polskiej i chrześcijaństwa oraz pasja podróżnicza. Artysta odbył 25 wypraw m. in. na Bliski Wschód, do Indii, Chin, Wietnamu czy Stanów Zjednoczonych.

Wernisaż wystawy Henryka Grocholskiego odbędzie się w czwartek 19 listopada o godz. 17.00 w Galerii "Na Parterze" Miejskiej Biblioteki Publicznej we Włodawie. Ekspozycja będzie czynna do 15 stycznia 2010 r.

Informacje

Urząd Miejski we Włodawie
Al.Piłsudskiego 41
22-200 Włodawa
tel 82 572-14-44, 82 572-15-55, 82 572-24-49
fax 82 572-24-54
www.um.wlodawa.eu
info@wlodawa.eu
© 2025 ias24.eu