
Czy będzie fuzja miasta i gminy wiejskiej Włodawa? Decyzja o tym czy miejski plan połączenia obydwu samorządów ma szanse na realizację zapadnie na sesji Rady Miejskiej w piątek 25 marca. Radni mają przyjąć wówczas uchwałę, umożliwiającą wszczęcie takiej procedury i rozpoczęcie konsultacji społecznych. Pomysłodawcy fuzji chcą bowiem, by w tej sprawie wypowiedzieli się mieszkańcy Włodawy.
Samorządowcy z gminy miejskiej uważają, że połączenie miasta i gminy w jedną jednostkę pozwoli ograniczyć koszty utrzymania administracji do jednej rady i jednego urzędu. Ponadto konsolidacja budżetów obydwu samorządów umożliwi lepsze zarządzanie i większe wykorzystanie pomocy finansowej państwa, która przysługuje ustawowo przez 5 lat od połączenia jednostek samorządowych. Pomoże to w realizacji wielu ważnych zadań.
Autorzy pomysłu przekonują, że Miasto i Gmina Włodawa, jako jedna samodzielna jednostka administracyjna, o powierzchni 263 kilometrów kwadratowych i z prawie 20 tysiącami mieszkańców oraz budżetem, przekraczającym dochody w wysokości 60 milionów złotych, będzie stanowić ważny punkt na mapie społeczno-gospodarczej Lubelszczyzny.
„Zgodnie z zasadą „duży może więcej” nowy samorząd będzie mógł też skuteczniej zabiegać o środki zewnętrzne, a także zapewnić lepsze warunki dla inwestorów tworzących nowe miejsca pracy” – argumentują przedstawiciele miasta. Jednocześnie zapewniają, że realizacja takiego pomysłu przyniesie korzyści zarówno dla obszaru miejskiego jak i wszystkich sołectw na terenie gminy wiejskiej.
Jeśli Rada Miejska przyjmie uchwałę w sprawie połączenia obydwu samorządów, władze Włodawy rozpoczną konsultacje z mieszkańcami, ponieważ od ich opinii uzależniają ewentualne złożenie wniosku do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Oprócz dokumentów, map i uzasadnienia takiej propozycji, resort powinien też otrzymać opinie: Rady Gminy Włodawa i wojewody lubelskiego w tej sprawie.
(fot.arch.UM we Włodawie)