Wtorek, 26 Marca 2019

Informacje

Starostwo Powiatowe w Lublinie
ul.Spokojna 9
20-074 Lublin
tel 81 52 86 600
fax 81 52 86 601
www.powiat.lublin.pl
starostwo@powiat.lublin.pl
Newsletter

Powiat Lubelski: "Tłusty czwartek" z tradycjami

2018-02-09 06:50:26

Tradycji stało się zadość. Jak w każdy, od ponad 30 lat, "tłusty czwartek" w Gminnym Centrum Kultury w Jabłonnie z siedzibą w Piotrkowie odbył się przegląd zespołów śpiewaczych kół gospodyń wiejskich. W imprezie zorganizowanej 8 lutego już po raz 32. wystąpiło osiem grup.

Zwycięzcą przeglądu został zespół śpiewaczy Koła Gospodyń Wiejskich z Jabłonny Drugiej, a nagrodę publiczności zdobyła grupa KGW z Piotrkowa Drugiego.

Tematy przewodnie dorocznych występów zmieniają się. - W tym roku po wcześniejszym losowaniu zespoły przygotowały repertuar, związany z 4 porami roku. Stąd w programie m.in. utwory weselne, wielkanocne, maryjne, nawiązujące do przesilenia letniego, czy wykopków oraz kolędy. Zachęcamy wykonawców, by sięgali po stare, często zapomniane melodie i teksty, odkurzali dawne śpiewniki, a nawet korzystali z utworów przekazywanych z pokolenia na pokolenie, ale przez nikogo dotąd nie spisanych - mówi dyrektor GCK w Jabłonnie Katarzyna Krzywicka. Uczestnicy tegorocznego przeglądu przygotowali nie tylko pieśni, ale także inscenizacje, nawiązujące do powiedzeń, przesądów, zwyczajów i zdarzeń, związanych z całym rokiem kalendarzowym na wsi. Oprócz repertuaru wykonawcy dbają o scenografię i rekwizyty, które często przygotowują nawet wiele tygodni przed przeglądem.

© 2009-2019 ias24.eu.