Piątek, 15 Listopada 2019

Informacje

Starostwo Powiatowe w Lublinie
ul.Spokojna 9
20-074 Lublin
tel 81 52 86 600
fax 81 52 86 601
www.powiat.lublin.pl
starostwo@powiat.lublin.pl
Newsletter

Powiat Lubelski: Mammografia za darmo ciągle potrzebna

2014-06-22 15:36:36

Ponad połowa mieszkanek powiatu lubelskiego, które mogą wziąć udział w bezpłatnych badaniach mammograficznych, wciąż nie skorzystała z tej propozycji. Najbliższa okazja zadbania o swoje zdrowie nadarzy się na początku lipca, gdy specjalny mammobus pojawi się w kolejnych gminach.

Lekarze twierdzą, że niektóre kobiety nie zdają sobie sprawy z tego, jak istotna jest regularna kontrola i profilaktyka, która umożliwiając wczesne wykrycie zmian nowotworowych, pozwala na ich niemal stuprocentowe wyleczenie. Mammografia to najważniejsze badanie diagnostyczne w kierunku wykrycia raka piersi. Ponieważ jest to najczęściej występujący nowotwór złośliwy wśród kobiet dojrzałych, specjaliści uważają, że każda świadoma kobieta powinna się regularnie poddawać mammografii.

Tymczasem z danych Lubelskiego Wojewódzkiego Ośrodka Koordynującego Populacyjny Program Wczesnego Wykrywania Raka Piersi wynika, że do końca maja na badanie zgłosiło się niewiele ponad 48,5 procent uprawnionych pacjentek z powiatu lubelskiego. Lepszą aktywnością i świadomością wykazują kobiety m.in. z powiatów: tomaszowskiego, parczewskiego, opolskiego, radzyńskiego i świdnickiego.

Pacjentki, które chcą skorzystać z badań nie muszą mieć żadnych skierowań. Wystarczy, że zabiorą ze sobą dowód osobisty i zdjęcia poprzednich mammografii, które pomogą w postawieniu jak najbardziej skutecznej diagnozy.

Finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia badania, które odbywają się w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi, będą wykonywać specjaliści z firmy LUX MED w Gdyni.


(fot. LUX-MED Gdynia)

smokedsystem
© 2009-2019 ias24.eu.