Piątek, 25 Kwietnia 2025

Powiat Lubelski: Co dalej ze szkołami?

2016-12-21 11:24:26

Nowe prawo oświatowe było tematem debaty, która odbyła się w poniedziałek 19 grudnia w Starostwie Powiatowym w Lublinie. Dyrektorzy szkół prowadzonych przez powiat lubelski, nauczyciele, uczniowie oraz przedstawiciele samorządu spotkali się z Lubelską Kurator Oświaty Teresą Misiuk i wojewodą lubelskim Przemysławem Czarnkiem, którzy wyjaśniali założenia reformy.

Uczestnicy spotkania zwrócili uwagę, że w dyskusjach o planowanych zmianach zbyt mało miejsca poświęca się kształceniu dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami. W powiecie lubelskim dotyczy to specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych w Bystrzycy i w Załuczu oraz Zespołu Szkół Specjalnych przy Domu Pomocy Społecznej w Matczynie.

Przedstawicieli samorządu powiatowego niepokoją także zmiany kompetencji organów, instytucji i organizacji, związanych z systemem oświaty. - Chodzi na przykład o związki zawodowe, które uzyskały prawo wnoszenia do wojewody skarg na uchwały rad gmin i powiatów oraz opiniowania nie tylko arkuszy organizacyjnych, ale nawet aneksów do tych arkuszy. Poprzez swoje służby wojewoda i tak sprawuje nadzór prawny nad uchwałami samorządów, a kuratorium oświaty ma nadzór merytoryczny. Z kolei ze związkami zawodowymi jest konsultowana większość spraw, związanych z organizacją pracy nauczycieli. Nowe uprawnienia mogą wprowadzić niepotrzebny chaos i dezorganizację pracy, ponieważ na przykład aneksy do arkuszy organizacyjnych, które są dostosowywane w każdej placówce m.in. ze względu na choroby, urlopy czy inne zdarzenia, teraz dodatkowo będą konsultowane ze związkowcami - tłumaczy Beata Janiszewska-Brudzisz. Jej zdaniem, choć do wprowadzenia zmian pozostaje coraz mniej czasu, to rozporządzeń i innych aktów prawnych, regulujących wiele ważnych kwestii, wciąż brakuje.

Informacje

Starostwo Powiatowe w Lublinie
ul.Spokojna 9
20-074 Lublin
tel 81 52 86 600
fax 81 52 86 601
www.powiat.lublin.pl
starostwo@powiat.lublin.pl
© 2025 ias24.eu