Środa, 23 Maja 2018
Informacje

Urząd Miejski w Modliborzycach
ul. J. Piłsudskiego 63
23-310 Modliborzyce
tel 15 8715 079
fax 15 8717 102
www.modliborzyce.pl
sekretariat@modliborzyce.pl
Newsletter

Modliborzyce: "Orzeł Biały" patronem szkoły

2017-11-07 06:50:07

"Biały Orzeł ten w koronie poprzez wieki łączył nas. Niech rozsławi naszą szkołę od Bałtyku aż do Tatr". To fragment hymnu Publicznej Szkoły Podstawowej w Zespole Szkół w Modliborzycach, który po raz pierwszy zostanie zaprezentowany publicznie podczas uroczystości nadania placówce imienia "Orła Białego" w przeddzień tegorocznego Święta Niepodległości.

W piątek 10 listopada hymn wykonają wszyscy uczniowie, którzy przygotowują swój występ od kilku tygodni. - Tekst powstał na bazie fragmentów wierszy, które uczniowie zgłosili do konkursu szkolnego. Popracowaliśmy też nad muzyką i całość zaprezentujemy podczas piątkowej uroczystości - zapowiada Wiesław Dyjach, dyrektor ZS w Modliborzycach, który tworzą także wygaszane gimnazjum i liceum ogólnokształcące.

Patron miejscowej podstawówki był także bohaterem wielu innych konkursów, które zostaną podsumowane podczas uroczystości nadania imienia szkole, a wszystko rozpocznie się kwadrans przed 9.00, gdy na placu szkolnym zbiorą się poczty sztandarowe placówek oświatowych i Gminy Modliborzyce. Będzie wśród nich także sztandar szkoły podstawowej im. Orła Białego, który zostanie poświęcony podczas mszy świętej w miejscowym kościele. Po eucharystii uczestnicy święta przejadą do sali gimnastycznej ZS w Modliborzycach na uroczystą akademię. Dyrektor Dyjach i zastępca dyrektora Małgorzata Zakościelna przypomną jak doszło do wyboru patrona i dlaczego został nim "Orzeł Biały", a potem odbędzie się oficjalne przekazanie sztandaru społeczności szkolnej.

Starania o nadanie imienia Publicznej Szkole Podstawowej w Modliborzycach rozpoczęły się przed dwoma laty. Rada pedagogiczna, samorząd uczniowski i rada rodziców zgłosiły siedem kandydatur, z których pięć wzięło udział w głosowaniu. To wygrał "Orzeł Biały", a w uzasadnieniu tej kandydatury stwierdzono m.in., że jest on symbolem państwa polskiego od momentu jego powstania, podkreśla tożsamość narodową, ma swoje miejsce w twórczości poetów, pisarzy i artystów, a także jest znakiem niezależności, odwagi, męstwa, siły, potęgi, szlachetności, wiary i optymizmu.


(fot. ZS w Modliborzycach)

© 2009-2018 ias24.eu.