
Zespół Wokalny ze Szczyrku - Kapela Góralska Hajduk - to kolejni wykonawcy Letnich Wieczorów Muzycznych, które w wakacyjne soboty odbywają się w Kazimierzu Dolnym. „Pieśni górali karpackich” będzie można posłuchać w kościele farnym 17 lipca.
Grupa powstała w 2005 roku. Założyli ją artyści, którzy od najmłodszych lat tańczą, śpiewają oraz grają w jednym z regionalnych zespołów w Szczyrku. Nazwa kapeli została zaczerpnięta od najpiękniejszego i najbardziej żywiołowego tańca Górali Beskidzkich - Hajduka.
Członkowie zespołu grają przede wszystkim na instrumentach smyczkowych, by podkreślić charakter muzyki Górali Polskich. Oprócz melodii góralskich wykonują także piosenki biesiadne. W zależności od potrzeb skład kapeli jest poszerzany o twórców ludowych, gawędziarzy i tancerzy z zespołu góralskiego.
Niektórzy członkowie grupy występują jednocześnie w popularnym, rozrywkowym zespole muzycznym. Stąd, oprócz samego folkloru, kapela ma swoim repertuarze utwory muzyki popularnej przeplatane muzyką góralską.
Koncert w Kazimierzu Dolnym rozpocznie się tradycyjnie o 19.30. Letnie Wieczory Muzyczne organizują: parafia rzymskokatolicka i Urząd Miasta w Kazimierzu Dolnym oraz Kazimierski Ośrodek Kultury.
Również w sobotę, w Kazimierzu odbędą się ostatnie imprezy 5 Festiwalu Muzyki i Tradycji Klezmerskiej. W koncercie finałowym, który zakończy tegoroczny festiwal, o 19.00 na Rynku, wystąpią: Marek Ravski, Klezmaholics, NeoKlez, Di Kuzine i Vespremer z Węgier.
Z kolei w niedzielę w miasteczku nad Wisłą dyrekcja Festiwalu Filmu i Sztuki „DWA BRZEGI” oraz Burmistrz Miasta Kazimierz Dolny zapraszają na charytatywny koncert zatytułowany „Dwa Brzegi dla powodzian”. Wezmą w nim udział m.in.: Krystyna Prońko, Zespół Reprezentacyjny, Kairos, Dorota Miśkiewicz, Pati Yang, zespoły „NeoKlez” z Lublina i „Disparates” z Torunia oraz grupa baletowa Fundacji „Zacny uczynek” z Krasnegostawu. Koncerty nie będą biletowane, ale każdy będzie mógł wspomóc powodzian kupując symboliczne cegiełki oraz biorąc udział w licytacjach obrazów, książek i płyt z autografami oraz innych wartościowych darowizn, przekazanych przez artystów z całej Polski.
Dochód z aukcji i sprzedaży cegiełek zostanie przekazany, poszkodowanym przez powódź, mieszkańcom Gminy Janowiec nad Wisłą.