Niedziela, 11 Maja 2025

Józefów: Rocznica pacyfikacji

2014-05-31 10:07:11

71 lat temu hitlerowcy spacyfikowali Józefów i okoliczne miejscowości. W najbliższą niedzielę 1 czerwca pamięć ofiar tych tragicznych wydarzeń uczczą przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, kombatanci, młodzież oraz mieszkańcy gminy.

Zajęci obroną Niemcy nie zauważyli, że wyznaczeni do rozstrzelania mieszkańcy, zaczęli uciekać. Partyzantom udało się wyprzeć Niemców i ocalić od śmierci skazańców. Zwycięska bitwa o Józefów miała duże znaczenie propagandowe. O Józefowie zaczęły krążyć legendy, a rejon ten zaczęto nazywać Rzeczpospolitą Józefowską.

Podczas II wojny światowej w wyniku walk i represji okupanta zginęła jednak znaczna część mieszkańców miasta. Większość miejscowej inteligencji została zamordowana w obozach koncentracyjnych w Oświęcimiu i na Majdanku, albo w obozach przejściowych w Zwierzyńcu i Zamościu. Wielu mieszkańców poległo też w czasie działań partyzanckich. Na liście poległych i pomordowanych znajduje się ponad 400 nazwisk. W lipcu 1944 roku rejon Józefowa został opanowany przez wojska radzieckie I Frontu Ukraińskiego, które rozpoczęły eksterminację członków podziemia niepodległościowego. Zatrzymani byli więzieni, torturowani, internowani, albo mordowani przez funkcjonariuszy NKWD i UB.


(fot. arch. UM w Józefowie)

Informacje

Urząd Miejski w Józefowie
ul.Kościuszki 37
23-460 Józefów
tel 84 687-81-33
fax 84 687-81-33 wew.48
www.ejozefow.pl
jozefow@ejozefow.pl
© 2025 ias24.eu