Czwartek, 06 Maja 2021

Newsletter
Artykuł sponsorowany

Jaka szczoteczka do zębów dla małego dziecka?

2019-10-24 00:57:07

Pojawienie się u szkraba pierwszego ząbka sprawia, że każdy rodzic wpada w zachwyt i dumę. Niewielu z dorosłych zdaje sobie jednak sprawę, że od tej pory musimy już zacząć porządnie dbać o higienę jamy ustnej maluszka. W jaki sposób to zrobić? Oczywiście najlepiej jest zacząć od zaopatrzenia dziecka w odpowiednią szczoteczkę. No właśnie, "odpowiednią", czyli jaką? Czym powinna charakteryzować się szczoteczka dla naszej pociechy?

Dbałość o higienę jamy ustnej dziecka jest niezmiernie ważna i powinna się zacząć właściwie zaraz po narodzinach. Stomatolodzy zalecają, by już u noworodków przecierać dziąsła nasączoną w przegotowanej wodzie gazą owiniętą wokół palca - niezależnie od tego, czy pociecha karmiona jest piersią, czy też modyfikowanym mlekiem z butelki. Po pojawieniu się pierwszego ząbka, warto natomiast byśmy zaopatrzyli się w silikonową nakładkę z wypustkami, którą będziemy mogli regularnie pocierać zarówno ząbek malucha, jak i jego dziąsła. A co, jeśli w jamie ustnej bobasa pojawią się kolejne ząbki? Wtedy będziemy mogli już pomyśleć o zainwestowaniu w porządną, dziecięcą szczoteczkę elektryczną lub soniczną.

Jak wybrać pierwszą szczoteczkę dla dziecka?

Kiedy już w buzi naszego szkraba pojawi się kilka ząbków, będziemy mogli czuć się zobligowani do rozpoczęcia przeprowadzania u dziecka właściwej higieny jamy ustnej, oraz do oswajania bobasa z tą czynnością. Udając się na zakupy w celu wyboru odpowiedniej szczoteczki, powinniśmy przede wszystkim mieć świadomość, że zarówno zęby jak i dziąsła małego dziecka są znacznie mniejsze niż u osoby dorosłej, a co za tym idzie - dużo bardziej wrażliwe. Warto zatem, byśmy poszukiwali produktu, który będzie miał odpowiednio niewielką główką czyszczącą, oraz subtelne i miękkie włosie, które nie będzie podrażniało błony śluzowej maluszka.

Według ekspertów, dobrym rozwiązaniem może okazać się zainwestowanie w szczoteczkę gumową - tego typu produkty pod względem skuteczności nie ustępują bowiem szczoteczkom standardowym, a charakteryzują się dużą delikatnością. Ponadto, w wersjach dla najmłodszych są znacznie bardziej ergonomiczne. Pamiętajmy jednak, by - zanim zaopatrzymy malucha w podobny produkt - najpierw nauczyć go właściwej techniki szczotkowania, bowiem tylko ona sprawi, że dziecko będzie obmywało swoje ząbki skutecznie i bezpiecznie.

Co gdy dziecko podrośnie?

Gdy nasz szkrab ukończy trzy latka, i stanie się tym samym nieco bardziej świadomy i samodzielny, będziemy mogli wymienić mu szczoteczkę na nową, dopasowaną do jego wieku i umiejętności. Warto, by maluch znajdujący się w takim stadium swojego życia był już wyposażony w wiedzę, jak istotna jest pielęgnacja jamy ustnej, i by szczotkował swoje ząbki samodzielnie pod kontrolą rodzica.

Obecnie rynek oferuje nam całe mnóstwo szczoteczek sonicznych oraz elektrycznych dedykowanych dzieciom, które ukończyły trzy latka. W tym miejscu znajdziemy popularne szczoteczki soniczne dla dzieci. Tego typu produkty charakteryzują się odpowiednio dopasowanymi do jamy ustnej szkrabów, niewielkimi główkami czyszczącymi, oraz różnymi kolorowymi, najczęściej przedstawiającymi ulubionych bajkowych bohaterów rękojeściami. Dzięki nim szczoteczki są dla naszych dzieci atrakcyjne, a co za tym idzie sprawiają, że maluchy zaczynają wiązać z codziennym szczotkowaniem przyjemne skojarzenia. To bardzo istotne, ponieważ pociechy znajdujące się w wieku przedszkolnym uczą się i przyswajają odpowiednie nawyki głównie poprzez zabawę.

Czy szczoteczki elektryczne to urządzenia odpowiednie dla małych dzieci?

Wiele osób zastanawia się, czy dzieciom warto kupować szczoteczki elektryczne lub soniczne, i kiedy ewentualnie należałoby to zrobić. Otóż naszym zdaniem zdecydowanie warto. Na pewno wszyscy zdajemy sobie sprawę, że dzieci szczególnie często nie przykładają do higieny jamy ustnej dostatecznej uwagi, myją swoje ząbki niechętnie i nieregularnie, a ponadto przy użyciu niewłaściwej techniki.

Zakup szczoteczki elektrycznej może wszystkie te problemy rozwiązać, ponieważ urządzenia w wersjach dla najmłodszych wykonują całą pracę automatycznie, a poza tym wyposażone są w specjalne czasomierze i inne udogodnienia, dzięki którym szczotkowanie staje się łatwe, skuteczne i bezpieczne.

Kiedy warto zakupić szczoteczkę elektryczną dla dziecka? Otóż na rynku wprawdzie są dostępne urządzenia dedykowane już niemowlakom, jednak naszym zdaniem najlepiej zaopatrzyć malucha w taką szczoteczkę gdy nauczy się on już samodzielnie, prawidłowo korzystać ze szczoteczki manualnej, a zatem gdy ukończy mniej więcej trzy latka.

Na co zwrócić uwagę przy dokonywaniu zakupu szczoteczki elektrycznej dla dziecka?

Szczoteczki elektryczne i soniczne w wersjach dla najmłodszych dzieci zazwyczaj dopasowane są odpowiednio do wieku szkrabów - posiadają odpowiednio niewielkie oraz wyprofilowane główki czyszczące, a także pracują z bezpieczną szybkością, więc nie musimy się martwić, że najmłodsi zrobią sobie za sprawą ich użytkowania jakąkolwiek krzywdę. Mimo to, podczas dokonywania ich wyboru warto zwrócić uwagę przede wszystkim na miękkość końcówki rozpatrywanego produktu, a także jego wyposażenie.

Warto bowiem, by urządzenie naszej pociechy poza standardowymi timerami, posiadało też czujnik siły nacisku, który będzie na bieżąco kontrolował, czy maluch nie dociska zbyt mocno włosia urządzenia do ząbków. Jeśli dysponujemy zaś pokaźnym budżetem, możemy też wybrać szczoteczkę udostępniającą możliwość zsynchronizowania mycia ze specjalną aplikacją na smartfonie, która - pełniąc rolę swoistego swoistego "samouczka" - za pomocą zabawy będzie wpajała dziecku właściwe nawyki higieniczne.smokedsystem
© 2009-2021 ias24.eu.