Polacy pracujący w Niemczech zlecają przelewy międzynarodowe przy najróżniejszych okazjach - płacąc za rachunki w kraju, kupując przez internet, wysyłając pieniądze rodzinie albo zasilając konto oszczędnościowe. Istnieje kilka sprawdzonych sposobów na to, by przesłać przekaz zagraniczny. Sprawdź, który z nich wiąże się z najniższymi opłatami. Z krótkiego poradnika dowiesz się, jak zlecać przelewy z Niemiec do Polski, by nie przepłacać.
Przekaz bankowy SEPA
Pieniądze do kraju można przesłać, korzystając z oferty swojego banku i wybierając przekaz w systemie SEPA. Tego rodzaju przelewy międzynarodowe wykonywane są wyłącznie w euro. Wysyłając przelew z Niemiec do Polski, można wysłać środki na konto walutowe prowadzone w kraju. Uniknie się w ten sposób niekorzystnego przewalutowania po kursie narzuconym przez bank. Pieniądze uda się wówczas zamienić w wybranym kantorze, kierując się cenami kupna i sprzedaży.
Koszt przelewu SEPA waha się od 4 do 20 zł. Jeżeli przesyła się pieniądze na konto prowadzone w złotówkach, oprócz tej opłaty, ponosi się również koszty przewalutowania. Niestety banki proponują przeliczniki niekorzystne dla klientów, doliczając swoją marżę za wymianę euro na złotówki. Oznacza to, że przewalutowanie może zwiększyć ostateczny koszt przekazu SEPA. Ponadto warto wiedzieć, że w przypadku takich operacji, środki zasilą wskazane konto maksymalnie do 3 dni roboczych.
Przelewy zagraniczne w firmach pośredniczących
Na rynku finansów działa również sporo pozabankowych operatorów zajmujących się przekazami zagranicznymi. Firmy tego typu proponują atrakcyjne kursy wymiany oraz realizację przelewu na dowolne konto w Polsce według przejrzystych zasad. Zanim zdecydujesz się na skorzystanie z ich usług, upewnij się, że dana instytucja działa legalnie i dba o bezpieczeństwo powierzonych środków. Przede wszystkim zwróć uwagę, czy wybrana firma jest pod nadzorem Komisji Nadzoru Finansowego. Sprawdź też, jakie stosuje zabezpieczenia danych.
Co ważne, przekazy międzynarodowe w firmach pośredniczących kosztują niewiele. Niektóre z operacji są zupełnie darmowe. Bezpłatny może być przykładowo pierwszy i co 10 przelew. Gdzie uda się skorzystać z takiej oferty, by przesłać pieniądze rodzinie lub zasilić konto oszczędnościowe? Tani przelew z Niemiec do Polski zlecisz na stronie https://www.easysend.pl/przelewy-z-niemiec-do-polski. W wariancie standardowym realizacja przekazu kosztuje wyłącznie 0,99 euro. Pieniądze mogą trafić do odbiorcy jeszcze tego samego dnia. Jeżeli zależy Ci na czasie, masz szansę zlecić również przelew za 2,50, w ramach którego środki zasilą wskazane konto nawet w 10 minut. Innym rozwiązaniem, dedykowanym osobom niekorzystającym z kont bankowych w Polsce, może być przelew z odbiorem gotówki na poczcie, kosztujący tylko 3,90 euro.
Kantory internetowe
Kantory internetowe oferują korzystniejsze kursy walut niż tradycyjne banki. Aby zamienić euro na złotówki za ich pośrednictwem, należy posiadać dwa konta - w PLN i EUR. Trzeba jednak pamiętać, że kantory internetowe, chociaż oferują opłacalne kursy walut, mogą nakładać na swoich klientów spore opłaty za wpłacenie lub wypłacenie środków. Marże tego rodzaju często sięgają nawet do 2% danej kwoty. Przy większej liczbie przekazów międzynarodowych, tego rodzaju opłaty mogą pochłonąć zysk z atrakcyjnego kursu oferowanego przez kantor internetowy.
Aby przesłać pieniądze do kraju po świetnym kursie i bez konieczności ponoszenia wysokich opłat, warto zdecydować się na skorzystanie z usług firm pośredniczących. Obsługiwane przez nie przelewy z Niemiec do Polski docierają na wskazane konto szybko i bezpiecznie. Ponadto firmy pośredniczące udostępniają korzystne promocje, takie jak darmowe przekazy międzynarodowe, co sprawia, że wybranie ich oferty staje się jeszcze bardziej opłacalne.