
„Biblioteczna noc z duchami i tradycją” to kolejna część obchodów 90-lecia Biblioteki Publicznej w Hrubieszowie. Po 24-godzinnym „Maratonie głośnego czytania”, w którym uczestniczyli czytelnicy w różnym wieku, tym razem na noc z 18 na 19 maja Miejska Biblioteka Publiczna zaprosiła dzieci w wieku od 9 do 12 lat.
Program spotkania obejmował nocną wędrówkę szlakami turystycznymi miasta, w trakcie której dzieci mogły oglądać scenki teatralne zaczerpnięte z legend regionalnych, a także odczarowywać bibliotekę i odkrywać ją jako miejsce inspiracji, nie tylko kojarzące się z wypożyczaniem książek, ale też otwarte na współczesne potrzeby użytkowników.
Uczestnicy wieczoru, którzy przybyli do głównej siedziby biblioteki na 19.30, byli przebrani w specjalne „duszkowe” stroje, a na twarzach mieli odpowiedni diaboliczny makijaż. Po krótkim wstępie, zaopatrzeni w świecące atrybuty opuścili bibliotekę, by pod przewodnictwem Doroty Grzymały rozpocząć spacer po mieście. Przeszli ulicami 3 Maja, przez Plac Wolności i Rynek, dalej Staszica, Narutowicza i Kilińskiego, by 3 Maja wrócić do biblioteki. Po drodze zatrzymywali się przy ważniejszych obiektach, by poznać ich historię, tajemnice i legendy z nimi związane, które wizualnie wzbogacali aktorzy z grupy teatralna „Zgroza” z animatorką Jolantą Głowacz.
Uczestnikom przemarszu towarzyszyły duchy, czarne damy i dyrygent z jednej z legend. Dziećmi zaopiekowała się Huczwa, Rubiesz i inne niesamowite postacie, a także przypadkowi przechodnie, którzy spontanicznie przyłączali się do wędrujących duszków. Spacer zakończył się o północy wypuszczeniem płonących lampionów. Rozświecone nimi niebo symbolizowało wysłanie przez dzieci dobrych życzeń i próśb o rozpędzenie wszelkich lęków i obaw.
Mimo późnej pory, po wzmocnieniu sił tradycyjnymi ruskimi pierogami, które przekazała restauracja „Staropolska”, dalszą część nocy dzieci spędziły na zabawie. Wymyślały zakończenie opowiadania, które potem same prezentowały, a także wyrażały swoje wrażenia za pomocą kartonów i kredek, bawiły się w teatr cieni oraz oglądały filmy. Ostatnim elementem zabawy było... szukanie kawałka podłogi do rozłożenia śpiwora.
„Biblioteczna noc z duchami i tradycją” była współfinansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
(fot.MBP w Hrubieszowie)