Środa, 09 Kwietnia 2025

Hrubieszów: Jubileusz towarzystwa regionalnego

2010-10-11 06:42:07

Towarzystwo Regionalne Hrubieszowskie im. Stanisława Staszica w Hrubieszowie ma 50 lat. Uroczyste obchody jubileuszu odbędą się w niedzielę 17 października.

Rozpocznie je msza święta w kościele pod wezwaniem Św. Mikołaja w Hrubieszowie. Potem w sali widowiskowej Hrubieszowskiego Domu Kultury odbędzie się koncert Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Hrubieszowskiej, a w muzeum im. ks. Stanisława Staszica zostanie otwarta wystawa z okazji 50-lecia towarzystwa. Znajdą się na niej m.in. plakaty, wydawnictwa i medaliony, dokumentujące jego działalność w minionym półwieczu.

Podczas oficjalnej części uroczystości najbardziej zasłużeni członkowie organizacji otrzymają odznaczenia i dyplomy.

Do towarzystwa należy obecnie około 900 osób nie tylko z Hrubieszowa i okolicy, ale także z innych części kraju. „Nasi członkowie mieszkają w Krakowie, Wrocławiu, Warszawie, Lublinie czy Płocku. Nasza działalność polega przede wszystkim na tym, by podtrzymywać z nimi więź i pokazać, że Ziemia Hrubieszowska o nich nie zapomniała” - mówi Informacyjnej Agencji Samorządowej prezes Jerzy Krzyżewski. Towarzystwo utrzymuje także stałe kontakty z Ziomkostwem Hrubieszowian w Izraelu.

Oprócz integracji społeczności hrubieszowskiej działalność towarzystwa obejmuje: pielęgnowanie i popularyzowanie tradycji regionalnych, ochronę zabytków, upamiętnienie regionalnych miejsc pamięci narodowej oraz pomoc w działalności intelektualnej na rzecz regionu hrubieszowskiego.

Od początku swojej działalności w 1960 roku towarzystwo organizuje zjazdy, sympozja, seminaria, konkursy, odczyty i rocznicowe obchody. Współpracuje również z instytucjami, prowadzącymi badania archeologiczne oraz gromadzi archiwum i księgozbiór. Szczególną rolę w popularyzacji Ziemi hrubieszowskiej odgrywa „Biuletyn TRH”, który jest organem prasowym towarzystwa.

Zapoczątkowało ono także bicie pamiątkowych medali, które są przyznawane ludziom kultury i nauki, którzy pochodzą z okolic Hrubieszowa lub byli, albo są z nimi związani. Upamiętniono nimi m.in.: ks. Stanisława Staszica – założyciela Towarzystwa Rolniczego Hrubieszowskiego i patrona TRH, Abrahama Sterna – przyjaciela ks. Stanisława Staszica i Stanisława Buczyńskiego, pisarza Bolesława Prusa, Mieczysława Bekkera – konstruktora amerykańskiego pojazdu księżycowego, Bolesława Krawczyka – dowódcę okrętu podwodnego ORP „Wilk” oraz regionalistę Antoniego Wiatrowskiego – autora pierwszej monografii Hrubieszowa.

Z inicjatywy towarzystwa w centrum miasta postawiono pomnik Bolesława Prusa, który urodził się w Hrubieszowie. Odbudowano także kopiec Tadeusza Kościuszki w Uchatce koło Dubienki i odnowiono pomnik powstańców styczniowych z 1863 roku w Mołożowie.

Za swoją działalność Towarzystwo Regionalne Hrubieszowskie zostało wyróżnione odznakami: Tysiąclecia Państwa Polskiego, Za Zasługi Dla Lubelszczyzny, Zasłużonym Hrubieszowszczyźnie oraz dwukrotnie Dyplomem Honorowym Ministra Kultury i Sztuki. Założycielem i dożywotnim prezesem honorowego TRH był Wincenty Piątak. Do najbardziej zasłużonych działaczy należą także m.in.: Stanisław Jurczuk, Irena Sułkowska, Władysław Głowacki, Zygmunt Drewnik, Łucja Watras-Czapka, Jerzy Burski, Kazimierz Łukiewicz, Marian Pawlak i Mieczysław Zapała.

(fot.archTRH)

Informacje

Urząd Miasta Hrubieszów
ul. mjr H. Dobrzańskiego "Hubala" 1
22-500 Hrubieszów
tel 84 696-23-80, 696-23-82, 696-23-46
fax 84 696-23-80 wew.30
www.miasto.hrubieszow.pl
miasto@hrubieszow.pl
© 2025 ias24.eu