
„Wczoraj to dziś – tylko trochę dalej” to motto przyświecało uczestnikom tegorocznego Konkursu Historycznego Wiedzy o Ziemi Hrubieszowie. Uroczyste podsumowanie szóstej jego edycji odbyło się w czwartek 29 września.
Zadaniem uczestników konkursu – uczniów pierwszych i drugich klas gimnazjum oraz szkół ponadgimazjalnych z powiatu hrubieszowskiego, było przygotowanie prac związanych z historią regionu. Zgłębiając ją młodzi ludzie uczą się postaw patriotycznych i doskonalą umiejętności korzystania z różnych źródeł i opracowań. Konkurs, który organizują wspólnie Miejska Biblioteka Publiczna i Muzeum im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie, jest też okazją do promowania dorobku wybitnych ludzi związanych z regionem i upamiętnienia rocznicy nadania praw miejskich Hrubieszowowi. W tym roku miasto obchodzi 611-lecie powstania.
Finalistami tegorocznej edycji, zostali: Dawid Bylina, Patrycja Tarnawska, Magdalena Dubicka i Ilona Sajkiewicz. Dawid Bylina, uczeń Gimnazjum nr 3 im. Jana Pawła II w Hrubieszowie otrzymał główną nagrodę za pracę pod tytułem „Wyklęty, zapomniany” opisującą postać Karola Bojarskiego. Pozostałe finalistki odebrały wyróżnienia. Patrycja Tarnawska, uczennica Zespołu Szkół Publicznych im. Papieża Jana Pawła II w Moniatyczach, za pracę „Henryk Dobrzański Hubal”, Magdalena Dubicka z Zespołu Szkół nr 2 im. ks. St. Staszica w Hrubieszowie, za opis tras turystycznych regionu hrubieszowskiego, natomiast jej szkolna koleżanka Ilona Sajkiewicz za pracę „Historia mojej szkoły – Zespołu Szkół nr 2 w Hrubieszowie”.
Fundatorami nagród i wyróżnień byli: burmistrz Hrubieszowa, starosta hrubieszowski, Muzeum im. ks. St. Staszica w Hrubieszowie oraz regionaliści Jan Kalisz i Władysław Zieliński.
Konkurs jest jednym z wielu pomysłów hrubieszowskiej biblioteki, która dba o zachowanie dziedzictwa historycznego regionu. Najnowszą inicjatywą jest Cyfrowe Archiwum Tradycji Lokalnej, który jest próbą ocalenia od zapomnienia jak największej ilości materiałów o ważnych dla historii Hrubieszowa i okolic. Właśnie po to biblioteka gromadzi i opracowuje cenne dokumenty oraz udostępnia je osobom, które chcą je wykorzystywać w celach naukowych i edukacyjnych.
(fot.MBP w Hrubieszowie)