Jeden z najstarszych obszarów chronionych w Polsce, znajdujący się na terenie gminy Łuków Rezerwat "Jata" obchodzi w tym roku 80-lecie. O jego walorach przyrodniczych, historycznych i turystycznych w ciągu kilkunastu najbliższych dni mogą się przekonać studenci Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego w Siedlcach.
W czwartek 9 maja w Instytucie Biologii tej uczelni otwarto wystawę zdjęć "Jaty", wykonanych podczas plenerów fotograficznych w latach 2011 - 2012. Wernisaż odbył się przy okazji seminarium naukowego pod tytułem "Jata - skarb Ziemi Łukowskiej", podczas którego leśnicy z Nadleśnictwa Łuków mówili o historii powstania rezerwatu i jego niezwykłościach. Na terenie "Jaty" znajduje się m.in. 14 gatunków drzew, w tym jodła, sosna, świerk, grab, jawor, dąb, olcha, brzoza, lipa i inne, liczących sobie od 120 do 180 lat, a nawet są okazy około 250-letnie. "Jata" to także rzadko spotykane gatunki zwierząt oraz pomniki historyczne: księdza Stanisława Brzóski, Partyzantów Polskich i Radzieckich oraz Żołnierzy Armii Krajowej. Rezerwat jest położony w terytorialnym zasięgu Nadleśnictwa Łuków i zajmuje powierzchnię ponad tysiąca hektarów.
Zdjęcia dokumentujące te i inne walory tego obszaru można oglądać na uniwersytecie w Siedlcach przez najbliższe dwa tygodnie.
Zdjęcia dokumentujące te i inne walory tego obszaru można oglądać na uniwersytecie w Siedlcach przez najbliższe dwa tygodnie.