Postawienie własnej przydomowej oczyszczalni ścieków to spory wydatek. Wielu właścicieli nieruchomości nie ma jednak wyjścia i musi zdecydować się na to rozwiązanie. Co w sytuacji, gdy nie ma się takich możliwości finansowych? Sprawdzamy, na jakie dofinansowania w tym zakresie można liczyć i w jaki sposób po nie sięgnąć. Gospodarowanie ściekami to jedna z najistotniejszych kwestii w kontekście nowego budownictwa i nie tylko. Rośnie bowiem liczba nieruchomości, które są stawiane na terenach, gdzie z różnych powodów nie doprowadzono gminnej sieci kanalizacyjnej. W takich okolicznościach inwestorzy muszą liczyć na siebie, tym bardziej, że ustawodawca narzuca na nich określone obowiązki.
Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków - od czego zacząć?
Z pomocą przychodzą przydomowe oczyszczalnie ścieków, które od wielu już lat cieszą się ogromną popularnością i są świetną alternatywą dla sieci wodno-kanalizacyjnej, ale też dla tradycyjnych szamb. Te ostatnie są drogie w eksploatacji, ponieważ raz w miesiącu albo i częściej trzeba je opróżniać, co wiąże się z dodatkowym wydatkiem. Przydomowe oczyszczalnie ścieków to z kolei bardzo nowoczesne systemy przepływowe, które są niezwykle ekologiczne, trwałe, wydajne, bezobsługowe i praktycznie bezawaryjne. Można wymienić kilka rodzajów takich oczyszczalni, w tym najprostszą instalację z drenażem rozsączającym. Nieco bardziej zaawansowane są oczyszczalnie z filtrem piaskowym, gruntowo-roślinne, a najwyżej pod kątem technologicznym i wydajnościowym należy postawić oczyszczalnie z osadem czynnym oraz złożem biologicznym.
Czy można zdobyć dofinansowanie na przydomową oczyszczalnię?
Koszt budowy przydomowej oczyszczalni - w zależności od jej rodzaju - to od 7000 do nawet 30 000 złotych. Nic więc dziwnego, że wiele osób rozgląda się za dofinansowaniem na ten cel. Jak się okazuje, w 2024 roku, tak jak w latach ubiegłych, będzie taka możliwość, m.in. ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Podmiot ten oferuje zwrotną pożyczkę na 100% kwalifikowanych kosztów, którą po spełnieniu przez beneficjenta określonych w umowie warunków WFOŚiGW może w pełni umorzyć. Do tego dochodzi kilka innych form wsparcia na budowę przydomowych oczyszczalni, głównie z funduszy unijnych, ale też z pieniędzy samorządowych. Warto więc sprawdzić w swojej gminie, czy nie zapewnia ona tego typu pomocy.
Jakie formalności trzeba spełnić?
Budowa przydomowej oczyszczalni, której efektywność na dobę wynosi mniej niż 7,5 metra sześciennego jest możliwa bez pozwolenia. Nie oznacza to jednak, że nie trzeba spełnić choćby podstawowych formalności. Mowa tutaj o konieczności zgłoszenia prac, najpóźniej 21 dni przed ich rozpoczęciem, we właściwym starostwie powiatowym, które może wnieść zastrzeżenia. Zachowanie wszelkich terminów oraz procedur jest istotne szczególnie wtedy, gdy chce się pozyskać dofinansowanie na utworzenie oczyszczalni. Same prace montażowe, a wcześnie wykonanie projektu najlepiej zlecić firmie, która specjalizuje się w tym obszarze. Dzięki temu unikniemy problemów i wątpliwości, ponieważ fachowcy nie tylko w sposób kompleksowy przeprowadzą inwestycję, ale także doradzą w wielu istotnych sprawach.