Piątek, 04 Kwietnia 2025

Artykuł sponsorowany

Dbanie o gojenie się rany - jakich preparatów nie może zabraknąć?

2022-07-20 09:22:04

Gojenie się rany to w pełni naturalny proces, podczas którego ludzki organizm oczyszcza zranione miejsce i podejmuje próby regeneracji. Jego długość zależy między innymi od kondycji naszego zdrowia, jak i głębokości oraz rozległości przerwania tkanki. Aby jak najszybciej powrócić do pełni sił, powinniśmy odpowiednio dbać o gojącą się ranę - oczyszczać ją, dezynfekować, a także zabezpieczać przed działaniem czynników zewnętrznych. Dowiedz się, jakich preparatów nie może przy tym zabraknąć!

Jak zadbać o gojącą się ranę?

Powinniśmy pamiętać, że prawidłowo zaopatrzona rana goi się znacznie szybciej. Aby to jednak osiągnąć, konieczne postępowanie według poniższego wzorca:

  1. Oczyszczenie rany - w tym celu należy przepłukać ranę solą fizjologiczną bądź wodą,
  2. Dezynfekcja - ma ona ograniczyć liczbę drobnoustrojów do bezpiecznego poziomu,
  3. Założenie opatrunku - drobne rany wymagają założenia jałowego opatrunku lub plastra, jednak rany wysiękowe, oparzeniowe potrzebują opatrunku specjalistycznego.

Wszystkie niezbędne preparaty służące dbaniu o rany znajdziesz tutaj. Dzięki nim będziesz mieć pewność, że proces gojenia się przerwanej tkanki przebiegnie szybko i bezproblemowo.

Oczyszczanie rany

Nie można zapominać, że tylko czysta rana dobrze się goi - z tego powodu należy szybko reagować przy każdym zranieniu. Do jej oczyszczenia można użyć czystej wody bądź soli fizjologicznej, gdyż w ten sposób nie podrażniamy naszej skóry. Jeśli zdecydujemy się na użycie soli fizjologicznej, wystarczy nią nawilżyć jałowy gazik, by następnie przemyć ranę i ją osuszyć.

Do oczyszczania rany nie używamy wody utlenionej - skutecznie odkaża tkanki, aczkolwiek utrudnia proces gojenia świeżych ran!

Spray do płukania ran

Produktem wartym uwagi jest aerozol na rany, którzy przyspiesza gojenie i zmniejsza odczuwanie bólu. Sprawdza się doskonale zarówno do ran powierzchownych, jak i głębokich, ostrych czy przewlekłych. To także doskonały preparat do usuwania zaschniętych opatrunków.

Dezynfekcja rany

Uszkodzenie tkanek może nieść za sobą wiele konsekwencji zdrowotnych - w płytkiej, jak i w głębokiej ranie panują warunki sprzyjające rozwojowi drobnoustrojów, co może skutkować zaczerwienieniem oraz pojawieniem się wydzieliny ropnej. Jeśli nie zadbamy o odpowiednią dezynfekcję rany, możliwe jest powstanie infekcji.

Niebezpieczne drobnoustroje mogą być zwalczane za pomocą substancji aktywnych zawartych w środkach odkażających rany. Środki antyseptyczne pozwalają nam na uniknięcie powstania stanu zapalnego.

Octenisept

Octenisept to bezalkoholowy płyn służący do odkażania ran, działający wirusobójczo, grzybobójczo i bakteriobójczo. To doskonały preparat, który przydaje się we wspomaganiu leczenia małych, powierzchownych ran.

Maść do skóry z jodopowidonem

W przypadku poważnych ran, takich jak termiczne oparzenia skóry, odpowiednia będzie maść do skóry z jodopowidonem. To preparat zapewniający dobre przyleganie do rany, posiadający szerokie spektrum działania.

Żel na rany

Żel na rany wyprodukowany z oczyszczonej wody, środka przeciwdrobnoustrojowego i środka powierzchniowo czynnego ułatwia eradukację bakterii, zanieczyszczeń rany oraz usuwanie biofilmu. Taki produkt warto stosować w szczególności w przypadku ran pourazowych i pooperacyjnych, jak i oparzeń I i II stopnia.

Założenie opatrunku

Niezwykle ważne jest, aby założyć opatrunek dostosowany do rodzaju, rozległości oraz głębokości naszej gojącej się rany. Należy przy tym pamiętać, aby odpowiednio często go zmieniać. W przypadku niegroźnych urazów zwykle wystarczy opatrunek tradycyjny. Rany powikłane wymagają jednak użycia opatrunku specjalistycznego, który wspomoże proces leczenia, zredukuje ból i przyspieszy gojenie.

Opatrunki hydrożelowe zapewniają ranie odpowiednią wilgotność i nawilżenie, co sprzyja jej szybszemu zagojeniu. Paski do zamykania ran mogą z kolei stanowić nieinwazyjną metodę leczenia płytkiej rany, niewymagającej zakładania szwów bądź być zabezpieczeniem przed ich rozejściem się.

Aby prawidłowo dbać o ranę, należy również od czasu do czasu dopuszczać do niej świeże powietrze. Jeśli jednak mamy jakiekolwiek wątpliwości dotyczące przemywania, odkażania czy opatrywania rany, należy skontaktować się ze specjalistą w celu konsultacji.



Inne aktualności w tej kategorii
© 2025 ias24.eu