Piątek, 04 Kwietnia 2025

Artykuł sponsorowany

Technologia CNC w nowoczesnym przemyśle

2022-04-10 13:24:27

W przemyśle wytwórczym, tak jak w innych dziedzinach gospodarki, widać ogromny postęp technologiczny. Lata temu, do każdego etapu pracy potrzebny był człowiek. Następnie, zaczęto produkować maszyny, które znacząco ułatwiły i przyśpieszyły pracę oraz produkcję. Obsługiwane były one przez operatora, który nadzorował i wykonywał całą pracę za pomocą maszyny. Dzisiaj, postęp posunął się jeszcze dalej, pracę maszyn nadzorują inne maszyny, które komunikują się z operatorem za pomocą interfejsu. W takim programie zapisana jest każda operacja, między innymi jakie narzędzie wybrać, jakie ruchy osiami wykonać, jakie obroty ustawić.

CZYM JEST MASZYNA CNC?

Mówiąc najprościej, jest to maszyna z komputerem precyzyjnie sterującym urządzeniem. Wprowadza się do niej sprecyzowane dane, dzięki czemu regularnie osiąga się określony efekt. Konwencjonalna maszyna sterowana jest przez operatora, a w maszynie CNC programista i ustawiacz dobierają parametry. Najpierw następuje etap projektowania wspomaganego komputerowego, następnie przetwarzanie projektu na plan sterowania maszyn, no i wykonanie.

Technologia CNC jest powszechnie używana w maszynach, które zajmują się obróbką materiałów, czyli na przykład w frezarkach, tokarkach, wiertarkach, wycinarkach, laserach. Maszynami tego typu obrabia się takie materiały jak metal, drewno, tworzywa sztuczne, szkło.

ZALETY CNC

Maszyny CNC zyskały tak dużą popularność przede wszystkim dlatego, że umożliwiają szybką, powtarzalną produkcję oraz precyzyjne wykonywanie nawet bardzo skomplikowanych kształtów. Udaje się to osiągnąć dzięki sporej automatyzacji procesu wytwórczego. Kolejną zaletą jest możliwość zminimalizowania pracowników, którzy są potrzebni do utrzymania produkcji.

UKŁADY STEROWANIA

W maszynach CNC rozróżnia się trzy rodzaje układów sterowania:

- punktowe - polega na pozycjonowaniu narzędzia w ściśle określonym punkcie względem obrabianego przedmiotu,

- odcinkowe - polega na posuwistym przemieszczaniu się narzędzia po określonym torze i z określoną prędkością,

- kształtowe - pozwala ono na realizację jakiegokolwiek ruchu, dzięki czemu możliwa jest wielopłaszczyznowa obróbka materiału.

Łódzka firma Kelmet działająca na rynku od 1984 roku, ciągle się rozwija między innymi w obróbce matali i tworzyw sztucznych. KELMET oferuje szeroki wybór produktów i usług na najwyższym poziomie dla firm budowlanych, motoryzacyjnych, związanych z branżą medyczną, militarną, maszynową, dla zakładów produkcyjnych, hurtowni. Na swoich maszynach wykonuje usługi frezowania, toczenia i cięcia między innymi stali, stali nierdzewnej, mosiądzu, miedzi.

Rozwój technologii CNC przyczynił się do rozwoju precyzyjnej, szybkiej i bardzo złożonej produkcji. Ma to szczególnie istotne znaczenie w produkcji przemysłowej, w której liczy się jakość, powtarzalność, precyzja i jak najkrótszy czas produkcji. Dzięki technologii CNC wystarczy jeden operator, który potrafi samodzielnie obsłużyć jednocześnie kilka maszyn. Dzięki inwestycji w park maszynowy CNC, można ograniczyć ilość pracowników, a znacząco zwiększyć wydajność. Jest więc wiele powodów, żeby się cieszyć, że technologia CNC stała się tak popularnym rozwiązaniem.



Inne aktualności w tej kategorii
© 2025 ias24.eu