Czwartek, 03 Kwietnia 2025

Artykuł sponsorowany

Stomatologia zachowawcza - czym się zajmuje?

2024-02-14 13:28:09

Stomatologia zachowawcza to dział stomatologii zainteresowany profilaktyką, diagnostyką i leczeniem próchnicy. Według statystyk NFZ około 90% dorosłych Polaków ma zmiany próchnicze. Jednocześnie choroba jest najczęstszą przyczyną utraty zębów. Dowiedz się, jak radzi sobie z tym stomatologia zachowawcza.

Co to jest stomatologia zachowawcza?

Celem stomatologii zachowawczej jest profilaktyka, diagnostyka i leczenie próchnicy w różnych jej stadiach. Podstawą dla zapobiegania tej chorobie są regularne wizyty kontrolne i odpowiednia higiena jamy ustnej połączona z regularnym czyszczeniem, czyli skalingiem i piaskowaniem. Gdy jednak zmiany próchnicze wystąpią, można na różne sposoby leczyć chory ząb. Stomatologia zachowawcza ma na celu opracowanie zmiany i uzupełnienie ubytku.

Stomatologia zachowawcza - Klinika stomatologiczna N•100 w Lublinie

NFZ alarmuje, że przeciętny Polak ma próchnicę w 13 zębach. Pamiętajmy, że to choroba zakaźna - w praktyce oznacza to, że przenosi się z jednego zęba na pozostałe. Usunięcie ubytków ma kluczowe znaczenie dla pozbycia się bakterii próchnicotwórczych. Jeśli leczenie nie zostanie wdrożone, próchnica nieuchronnie prowadzi do utraty zęba.

Zabiegi stomatologii zachowawczej

Ważnym zabiegiem jest opracowanie ubytku, powszechnie określane jako borowanie. Stomatolog poprzez użycie specjalistycznego wiertła usuwa zakażone tkanki zęba. Po mechanicznym oczyszczeniu zęba ze zmian próchniczych wykonuje się odbudowę - plombę. Do jej produkcji korzysta się z różnych materiałów. Dzisiejsze technologie pozwalają wykonywać odbudowy dobrze dopasowane kolorystycznie do sąsiednich zębów, dzięki czemu uśmiech jest estetyczny i naturalny.

W przypadku rozległych ubytków dyskomfort pacjentów jest znacznie większy, jednak i tu stomatologia zachowawcza oferuje dobre rezultaty. Dentyści korzystają z wypełnienia kompozytem bądź wkładem/nakładem koronowym z kompozytu lub porcelany. Są trwalsze niż klasyczne wypełnienia, a zastosowanie skanerów optycznych daje im idealne dopasowanie - dobry efekt wizualny i odporność na ścieranie.

Gdy zmiany próchnicze są bardzo poważne i wywołują silny ból, nasilający się w nocy, często problemem jest infekcja miazgi. W takiej sytuacji pacjent korzysta z leczenia endodontycznego, czyli kanałowego. To jedyny sposób, by ocalić własny ząb, gdy zmiany atakują miazgę.

Czy stomatologia zachowawcza daje długotrwałe efekty?

Żaden zabieg stomatologiczny nie daje idealnych rezultatów, jeśli pacjent nie wprowadzi dobrych nawyków. Z tego powodu lekarz informuje pacjenta o prawidłowej higienie jamy ustnej i harmonogramie wizyt kontrolnych. Jeśli pacjent zastosuje się do tych zaleceń, efekty będą długotrwałe. Z kolei odbudowy mają określoną żywotność. Choć zależy to głównie od higieny i nawyków żywieniowych, z czasem mogą nabierać nieestetycznego koloru. Stomatologia zachowawcza zajmuje się więc także ich wymianą.

Czy leczenie próchnicy boli?

Pacjenci często obawiają się leczenia z zakresu stomatologii zachowawczej ze względu na złe doświadczenia z przeszłości. To błędna droga, prowadząca nieuchronnie do pogorszenia stanu uzębienia. Opracowanie ubytków rzeczywiście może wiązać się z dolegliwościami bólowymi - jest mechanicznym zabiegiem silnie ingerującym w tkanki. Powszechną praktyką jest stosowanie znieczulenia miejscowego. Alternatywą dla klasycznego zastrzyku jest znieczulenie komputerowe, aplikowane w bezbolesny dla pacjenta sposób. Osoby z fobią stomatologiczną mogą skorzystać także z sedacji wziewnej, czyli gazu rozweselającego, który zobojętni na stres. W lubelskiej klinice stomatologicznej N•100 stosuje się wszystkie te metody - pacjent nie musi, a nawet nie powinien czuć bólu. Pamiętajmy o wizytach kontrolnych, a gdy pojawią się zmiany próchnicze, możemy skorzystać z nowoczesnych metod leczenia - skutecznych i trwałych.



Inne aktualności w tej kategorii
© 2025 ias24.eu