Jakie firmy w Lublinie poszukują pracowników? Kto może znaleźć tu pracę od zaraz?
Oto zbiór ważnych informacji dla osób poszukujących zatrudnienia w stolicy województwa lubelskiego.
Rynek pracy w Lublinie - jak się zmienił w ostatnim czasie?
Ogromny wpływ na sytuację na rynku pracy w Lublinie, ale też w województwie lubelskim i w całej Polsce, miała pandemia koronawirusa. Wprowadzone restrykcje, zamrażanie wielu branż sprawiły, że zarówno pracodawcy, jak i pracownicy musieli mierzyć się z niepewnością. Aktualnie sytuacja powoli się stabilizuje, ale zmiany, jakie zaszły na rynku zatrudnienia, widać choćby w liczbie ofert napływających do Miejskiego Urzędu Pracy w Lublinie czy statystykach bezrobocia.
Przeanalizujmy stopę bezrobocia rejestrowanego dla Lublina, województwa lubelskiego i Polski w końcówce roku 2019 (przed wybuchem pandemii w Polsce), 2020 i 2021 (wg danych GUS):
- 2019 r.
- Lublin - 5,0%
- województwo lubelskie - 7,5%
- Polska - 5,2%
- 2020 r.
- Lublin - 5,5%
- województwo lubelskie - 8,2%
- Polska - 6,2%
- 2021 r.
- Lublin - 5,2%
- województwo lubelskie - 7,2%
- Polska - 5,4%
W zestawieniu widać pozytywne trendy - stopa bezrobocia, po gwałtownych wzrostach w 2020 r., stopniowo spada.
Warto też dodać, że w związku z zagrożeniem epidemicznym w całej Polsce powszechna stała się praca zdalna. Lublin również należy do miast, w których znaleźć można pracę w domowym biurze.
Pracodawcy w Lublinie - w jakiej branży jest deficyt pracowników?
Zgodnie ze stanem REGON na koniec grudnia 2021 r. (dane GUS) w Lublinie funkcjonuje 49 928 podmiotów gospodarki narodowej. 96,8% to podmioty działające w skali mikro - samozatrudnieni i firmy liczące do 9 pracowników. Wśród lubelskich pracodawców są też 1234 małe podmioty, generujące od 10 do 49 miejsc pracy, i 302 średnie - zatrudniające od 50 do 249 osób. Spośród 57 największych jednostek 15 liczy co najmniej 1000 pracowników, a pozostałe utrzymują od 250 do 999 miejsc.
Jakich specjalistów najbardziej brakuje na lubelskim rynku, do kogo kierowanych jest wiele ogłoszeń typu praca Lublin? Informację tę uzyskamy, analizując wyniki corocznej prognozy Barometr zawodów. Zgodnie z nią w 2022 r. w deficycie są kandydaci do pracy w zakładach przemysłowych o różnym profilu działalności, w budownictwie, branży TSL. Poszukiwani są również specjaliści w sektorach usług medycznych i opiekuńczych oraz edukacyjnym, gdzie czeka praca dla nauczycieli. Lublin jest też nowoczesnym ośrodkiem usługowym, w tym usług dla biznesu. Pracodawcy zatrudniają m.in. pracowników ds. sprzedaży internetowej, specjalistów zarządzania zasobami ludzkimi i rekrutacji, programistów, projektantów i administratorów baz danych czy pracowników finansów i księgowości. Co więcej, praca w Lublinie czeka też na fryzjerów i kosmetyczki, szefów kuchni, sprzątaczki i pokojowe.
Praca w Lublinie - gdzie znaleźć atrakcyjne oferty pracy?
Poszukiwanie ofert pracy w województwie lubelskim czy samym Lublinie warto rozpocząć od założenia konta na portalu rekrutacyjnym, dzięki któremu można szybko wysyłać aplikacje. Tego typu serwisy pracy udostępniają duże bazy ogłoszeń. Przykładowo - publikowane na stronie praca.pl oferty pracy można filtrować wg wielu kryteriów, co pozwala skoncentrować działania wyłącznie na tych propozycjach, które są najlepiej dopasowane do kandydata.
Jak wybierać oferty pracy? Najlepiej skupić się na tych, w których dokładnie opisano zarówno wymagania wobec kandydata, jak i obowiązki na stanowisku. Pracodawcy często starają się zachęcić pracowników pozapłacowymi benefitami. Na nie również warto zwrócić uwagę - karnet sportowy czy prywatna opieka medyczna to dla pracownika realna korzyść. Szczegółowe ogłoszenie jest dla kandydata znakiem, że pracodawca dokładnie wie, kogo szuka. W internecie, zwłaszcza w ogólnobranżowych portalach ogłoszeniowych i w social mediach, można też natrafić na bardzo lakoniczne oferty. Obiecywane duże pieniądze w połączeniu z minimalnymi wymaganiami wobec aplikujących oraz brakiem informacji o firmie zwykle mogą okazać się po prostu internetowym oszustwem. Dlatego szukając pracy, warto korzystać ze sprawdzonych narzędzi i weryfikować, gdzie wysyła się dane osobowe zawarte w CV.