Czwartek, 29 Października 2020

Informacje

Starostwo Powiatowe w Lublinie
ul.Spokojna 9
20-074 Lublin
tel 81 52 86 600
fax 81 52 86 601
www.powiat.lublin.pl
starostwo@powiat.lublin.pl
Newsletter

Powiat Lubelski: Sesja rady z okazji samorządowego święta

2017-05-26 21:04:43

27 maja jest obchodzony Dzień Samorządu Terytorialnego. Z tej okazji, w przeddzień tego święta, Rada Powiatu w Lublinie zebrała się na uroczystej sesji. Podczas obrad były wspomnienia, porównania jak funkcjonuje samorząd w różnych krajach europejskich oraz gratulacje i wyróżnienia.

Starosta lubelski Paweł Pikula w swoim wystąpieniu mówił o "Rozwoju samorządności i zmianie kompetencji gmin i powiatów":


Pobierz

Uczestnicy jubileuszowej sesji wysłuchali również wykładu dr Katarzyny Kuć-Czajkowskiej z Wydziału Politologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, która mówiła jak funkcjonuje samorząd terytorialny w innych krajach europejskich. Wspomniała na przykład o radach gmin, które mają zdecydowanie większe uprawnienia niż organy wykonawcze, radnych, którzy sprawują swoje mandaty społecznie i organach uchwałodawczych, w których zasiadają z urzędu nie tylko radni, ale również ich zastępcy.

Odbyła się również dyskusja panelowa o początkach polskiego samorządu z udziałem osób, które zajmują się tą tematyką nawet od ponad 27 lat, w tym radnych, którzy zasiadają w radzie powiatu od pierwszej kadencji.

Oprócz radnych w piątkowych obradach wzięli udział przedstawiciele wojewody, marszałka województwa i prezydenta Lublina, a także pierwszy starosta lubelski, a obecnie poseł Jan Łopata oraz samorządowcy z gmin powiatu ziemskiego.

Nie zabrakło też gratulacji i wyróżnień dla najbardziej zasłużonych samorządowców, a jubileuszową sesją poprzedził koncert Młodzieżowej Orkiestry Dętej "Henryczki" z Zespołu Szkół im. księdza Antoniego Kwiatkowskiego w Bychawie pod dyrekcją Dariusza Lewandowskiego.


(fot. J. Majewski)

smokedsystem
© 2009-2020 ias24.eu.