Poniedzialek, 23 Kwietnia 2018
Informacje

Starostwo Powiatowe w Lublinie
ul.Spokojna 9
20-074 Lublin
tel 81 52 86 600
fax 81 52 86 601
www.powiat.lublin.pl
starostwo@powiat.lublin.pl
Newsletter

Powiat Lubelski: Samorządowe wyróżnienia dla gmin

2017-12-12 20:49:47

Sześć gmin z powiatu lubelskiego znalazło się w czołówce tegorocznego Rankingu Gmin Lubelszczyzny. W zestawieniu opracowanym przez Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej i Lubelski Urząd Statystyczny, trzecie miejsce zajęła Gmina Konopnica, a wśród wyróżnionych znalazły się Wólka, Głusk, Jastków, Niemce i Garbów.

Przygotowując ranking jego autorzy chcą wybrać i promować samorządy, które wyróżniają się pod względem rozwoju społeczno-gospodarczego, a weryfikują dane niemalże o wszystkich gminach w województwie lubelskim, oprócz miast na prawach powiatu. Pod uwagę bierze się dane statystyczne za poprzedni rok, które dotyczą m.in.: dochodów własnych, wydatków majątkowych i inwestycyjnych, wydatków na administrację publiczną i wielkość dotacji ze środków unijnych w przeliczeniu na 1 mieszkańca. Autorzy raportu biorą tez pod uwagę: liczbę podmiotów gospodarczych na 10 tysięcy mieszkańców, udział osób w wieku produkcyjnym wobec ogólnej liczby ludności, wydatki na inwestycje w gospodarkę komunalną i ochronę środowiska, a także liczbę czytelników bibliotek publicznych, przyrost naturalny na 1 tysiąc mieszkańców oraz wskaźnik zadłużenia.

W tegorocznym zestawieniu najlepiej wypadła Łęczna, drugie miejsce zajął Tomaszów Lubelski, a podsumowanie rankingu odbyło się podczas Forum Sekretarzy Województw Lubelskiego i Podkarpackiego w Janowie Lubelskim.


(fot. arch. Starostwa Powiatowego w Lublinie)

© 2009-2018 ias24.eu.