Poniedzialek, 23 Kwietnia 2018
Informacje

Starostwo Powiatowe w Lublinie
ul.Spokojna 9
20-074 Lublin
tel 81 52 86 600
fax 81 52 86 601
www.powiat.lublin.pl
starostwo@powiat.lublin.pl
Newsletter

Powiat Lubelski: Rusza nowy CEPiK

2017-11-12 08:24:01

Wydział Komunikacji Starostwa Powiatowego w Lublinie uprzedza, że w poniedziałek 13 listopada mogą wystąpić utrudnienia w procesie rejestracji pojazdów. Ewentualne wydłużenie procesu czy zakłócenia połączeń teleinformatycznych, mogą być spowodowane uruchomieniem przez Ministerstwo Cyfryzacji nowej wersji systemu Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców.

Pracownicy wydziału oraz jego filii w Bełżycach, Bychawie i Niedrzwicy Dużej, zapewniają, że dołożyli wszelkich starań, by obsługa mieszkańców odbywała się normalnie, ale na wszelki wypadek uprzedzają o potencjalnych utrudnieniach, prosząc o cierpliwość i zrozumienie.

CEPiK zawiera informacje o pojazdach zarejestrowanych w Polsce i kierowcach posiadających uprawnienia do kierowania. To m.in. marka, model i inne dane techniczne pojazdów, ich historia, badania techniczne, stan licznika, a także dane właściciela i osób, które posiadają uprawnienia do kierowania pojazdami bądź mają zakaz ich prowadzenia. Z danych systemu korzystają policja, Inspekcja Transportu Drogowego, straże miejskie i gminne, sądy, prokuratura, komornicy sądowi i wiele innych podmiotów. Informacje, zawarte w CEPiK mogą być również udostępniane obywatelom, przedsiębiorcom lub innym instytucjom. Aby uzyskać podstawowe dane o pojeździe można skorzystać z bezpłatnych usług "Historia Pojazdu" czy "Bezpieczny Autobus".

Nowy system rusza tego samego dnia we wszystkich urzędach w kraju. Zmiany dotyczą m.in. badan technicznych, dodatkowych danych i nowych uprawień Straży Granicznej. Teraz za badanie techniczne dopuszczające pojazd do ruchu będzie trzeba zapłacić przed jego przeprowadzeniem, w CEPiK znajdą się także informacje o zabezpieczeniach na pojeździe, a funkcjonariusze Straży Granicznej będą mogli zatrzymywać dowody rejestracyjne i czasowe pozwolenia na prowadzenie auta.


(fot. arch. Starostwa Powiatowego w Lublinie)

© 2009-2018 ias24.eu.