Piątek, 25 Kwietnia 2025

Powiat Lubelski: Przeciwko agresji i przemocy

2010-04-20 17:32:17

Agresja i przemoc coraz bardziej przenikają do naszego życia, do rodzin, szkół, zakładów pracy czy placówek opiekuńczo- wychowawczych. Walka z tym zjawiskiem nie jest łatwa. Zwykle instytucje upoważnione do pomocy nie koordynują swych działań i dlatego są one mało skuteczne. Bełżyce w powiecie lubelskim chcą to zmienić.

Z inicjatywy miejscowej Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w mieście powstaje swoisty system przeciwdziałania przemocy, dzięki któremu osoby potrzebujące będą mogły liczyć na kompleksową pomoc. Wspólne działania podjęli pedagodzy szkolni, dyrektorzy szkół, pracownicy ośrodka pomocy społecznej, kuratorzy sądowi, policjanci, a nawet ksiądz. Wszyscy biorą udział w konferencji szkoleniowej „Razem przeciw przemocy i agresji w naszej społeczności” podczas której starają się wypracować najlepsze metody działania.

Konferencja została podzielona na dwie części. Podczas pierwszej, która odbyła się jeszcze w grudniu, przedstawiciele wszystkich instytucji walczących z przemocą zdecydowali o współpracy nie tylko swoich placówek, ale konkretnych osób, tak by pomoc była szybsza i skuteczniejsza. „Chodzi o to by nie szukać anonimowego człowieka, ale konkretnego pracownika, który zajmie się osobą potrzebującą pomocy” - wyjaśnia inicjatorka konferencji, psycholog Aleksandra Palczewska.

W środę 21 kwietnia, podczas drugiej części spotkania będzie mowa już o konkretnych działaniach, które podejmuje każda z instytucji. Przedstawiciel policji powie o przepisach, dotyczących przemocy i o tym jak działa „Niebieska linia”. Kuratorzy sądowi przedstawią swoje możliwości zwalczania agresji, a pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej powiedzą na jaką pomoc może liczyć osoba skrzywdzona.

W konferencji wezmą też udział psycholog i pedagog, którzy doradzą rodzicom i nauczycielom m.in. jak zapobiegać agresji i jak rozwijać empatię. Z kolei ksiądz z miejscowej parafii przypomni, że „miłość chrześcijańska to powołanie do obrony życia”.

Instytucje służące pomocą, mogą udzielić jej tylko w pewnym zakresie, dlatego muszą wiedzieć do kogo dalej skierować osobę potrzebującą wsparcia, a nawet skontaktować ją z konkretnym pracownikiem. Zdaniem Aleksandry Palczewskiej kontakt osobisty jest bardzo ważny dla osoby skrzywdzonej, która często napotykając instytucjonalne bariery rezygnuje z szukania pomocy.

Konferencja rozpocznie się o 9.00 w Urzędzie Miasta w Bełżycach, a przyświecają jej słowa Jana Pawła II „Na drodze przemocy nie można dotrzeć do lepszej przyszłości”.

Informacje

Starostwo Powiatowe w Lublinie
ul.Spokojna 9
20-074 Lublin
tel 81 52 86 600
fax 81 52 86 601
www.powiat.lublin.pl
starostwo@powiat.lublin.pl
© 2025 ias24.eu