
Kończą się prace w ramach megaprojektu drogowego w powiecie lubelskim. Jedna z tras Radawiec – Radawczyk już została zmodernizowana, odbiór drugiej, Bełżyce – Strzeszkowice, odbędzie się w tym miesiącu.
Na 9 kilometrowym odcinku drogi Bełżyce – Strzeszkowice, łączącej się z trasą krajową nr 19, drogowcy prowadzą już prace wykończeniowe. Modernizacja będzie kosztować ponad 15 milionów złotych, z czego 8,5 miliona to dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Na wkład własny, w wysokości 6 milionów 900 tysięcy złotych złożyły się gminy, przez które przebiega remontowana trasa i powiat lubelski. Gmina Bełżyce przeznaczy na ten cel 1 milion 750 tysięcy, Niedrzwica Duża 820 tysięcy, a resztę wkładu własnego pokryje samorząd powiatowy.
Od lipca kierowcy korzystają już z nowej, równej drogi Radawiec – Radawczyk, która łączy się z „19-ką” w Trojaczkowicach i z drogą wojewódzką nr 747 Opole Lubelskie – Lublin. Dzięki wsparciu z Unii Europejskiej przebudowano około 6 kilometrów trasy. Prace kosztowały prawie 8 milionów złotych, z czego z funduszy unijnych pozyskano 4 miliony 400 tysięcy złotych. Resztę także wspólnie sfinansowały: Powiat Lubelski i gminy przez które przebiega droga. Gmina Konopnica przeznaczyła na ten cel 1 milion 300 tysięcy złotych, gmina Niedrzwica Duża 50 tysięcy, a powiat ponad 2 mln.
W sumie w ramach megaprojektu, w 16 powiatach Lubelszczyzny, zostanie przebudowanych lub zbudowanych 155 kilometrów dróg, 48 kilometrów chodników, 134 skrzyżowania oraz 10,5 kilometra ścieżek rowerowych i ciągów pieszo-rowerowych. Każdy samorząd wyznaczył do remontu trasy ważne z puktu widzenia sieci komunikacyjnej na Lubelszczyźnie. W niektórych powiatach prace już się zakończyły, w innych potrwają do końca listopada.
Megaprojekt drogowy to jedyne takie przedsięwzięcie w kraju, wpisane też na listę inwestycji, które mają największy wpływ na rozwój województwa lubelskiego. Jego realizacja ma kosztować ponad 186,5 mln złotych, z czego 131,6 mln samorządy otrzymają z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego.
Liderem megaprojektu jest powiat lubelski, a partnerami powiaty: biłgorajski, chełmski, krasnostawski, kraśnicki, lubartowski, łukowski, opolski, parczewski, puławski, radzyński, rycki, świdnicki, tomaszowski, włodawski, zamojski.
(fot.Starostwo Powiatowe w Lublinie)