
Tradycyjny sposób załatwiania spraw urzędowych w powiecie lubelskim odchodzi do lamusa. Starostwo Powiatowe i urzędy gmin proponują mieszkańcom kontakt przez internet, zapewniając sprawną, bezpieczną i terminową obsługę.
Dzięki realizacji projektu „Budowa zintegrowanej infrastruktury społeczeństwa informacyjnego w powiecie lubelskim” mieszkańcy będą mieć 24-godzinny dostęp do e-usług i kontrolę nad obiegiem dokumentów, a także wszystkie informacje z gmin w jednym miejscu zarówno dotyczące wolnych miejsc pracy jak również ogłoszeń o przetargach oraz aktualności.
Oficjalne podsumowanie wspólnego przedsięwzięcia odbyło się w piątek 16 grudnia z udziałem przedstawicieli władz powiatu oraz 15 samorządów gminnych.
Jednym z nich jest samorząd Głuska. O tym jakie korzyści daje mieszkańcom i urzędnikom przystąpienie do projektu Włodzimierz Sierociuk rozmawia z wójtem Jackiem Anasiewiczem:
Pobierz
To wyjątkowy projekt w skali kraju. Chociaż e-usługi wprowadza wiele samorządów, to jednak Powiat Lubelski poszedł o krok dalej i tzw. brokerem integrującym połączył Starostwo Powiatowe z urzędami gmin na swoim terenie. Realizacja projektu rozpoczęła się w listopadzie 2010 roku, ale przygotowania trwały od 2007 roku. Rok później została podpisana umowa pomiędzy Powiatem Lubelskim, a gminami: Bełżyce Borzechów, Bychawa, Garbów, Głusk, Jabłonna, Jastków, Konopnica, Krzczonów, Niedrzwica Duża, Strzyżewice Wojciechów, Wólka, Wysokie i Zakrzew.
W lipcu 2009 roku Powiat Lubelski, który był liderem projektu, złożył wniosek o dofinansowanie i otrzymał ponad 7 milionów 400 tysięcy złotych ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2007 – 2013, co stanowi 85 procent wartości projektu. Umowa na dofinansowanie została podpisana 30 czerwca 2010 r., a cztery miesiące później rozpoczęła się realizacja projektu.
By było to możliwe do urzędów zakupiono m.in. 261 zestawów komputerowych z oprogramowaniem, 45 drukarek i 18 urządzeń wielofunkcyjnych. Zbudowano 12 kilometrów sieci lokalnej (LAN) i 1 kilometr zmodernizowano. Zainstalowano również oddzielną serwerownię, ponieważ oprócz bazy danych powstał portal internetowy www.powiatlublin.eurzad.eu, na którym klienci mają dostęp do elektronicznych formularzy i wielu e-usług.
Ponadto na całym terenie, objętym projektem, poprawił się dostęp do internetu. W urzędach i innych punktach użyteczności publicznej na terenie gmin zostały zainstalowane 22 hot spoty oraz 20 infomatów, czyli kiosków internetowych.
