Wtorek, 19 Czerwca 2018
Informacje

Starostwo Powiatowe w Lublinie
ul.Spokojna 9
20-074 Lublin
tel 81 52 86 600
fax 81 52 86 601
www.powiat.lublin.pl
starostwo@powiat.lublin.pl
Newsletter

Powiat Lubelski: Będą wnioski o dotacje na drogi

2017-09-01 11:33:16

Samorządy mogą od dzisiaj składać wnioski o przyznanie dotacji z "Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016 - 2019". Powiat Lubelski będzie się starać o pieniądze na dwie inwestycje.

Chodzi o przebudowę tras Dominów - Skrzynice i Góra - Wojciechów. W pierwszym przypadku wniosek będzie dotyczyć odcinka o długości ponad 4 kilometrów, natomiast w drugim - prawie 7 kilometrów. Szacuje się, że prace między Dominowem a Skrzynicami w gminach Głusk i Jabłonna mogą kosztować prawie 10 milionów złotych, natomiast przebudowa drogi Góra - Wojciechów w gminie Wojciechów - niecałe 7 milionów. Z budżetu państwa samorząd może otrzymać do połowy kosztów, ale nie więcej niż 3 miliony złotych. Jeśli dotacje zostaną przyznane obydwie inwestycje będą realizowane w przyszłym roku.

Przy rozpatrywaniu wniosków, które można składać do połowy września, będą obowiązywać nowe kryteria oceny. Dodatkowe punkty będą przyznawane m.in. samorządom o dochodach niższych niż średnia w województwie oraz na inwestycje w obszarach, na których występuje najwyższe ryzyko wystąpienia wypadku drogowego. Starosta lubelski Paweł Pikula pozytywnie ocenia te zmiany. - Nasz powiat może liczyć na lepszą ocenę pod kątem bezpieczeństwa, ale ze względu na dochód, dodatkowych punktów nie otrzyma. Oceniając jednak obiektywnie ten wskaźnik powinien być brany pod uwagę, choć preferencje dla mniej zamożnych samorządów nie powinny być nadmierne - mówi Informacyjnej Agencji Samorządowej starosta Pikula.

By móc ubiegać się o rządowe środki w czwartek 31 sierpnia rada powiatu wpisała wspomniane wcześniej inwestycje do Wieloletniej Prognozy Finansowej. Ponadto radni postanowili przekazać 60 tysięcy złotych Powiatowi Chojnickiemu, który ucierpiał wskutek sierpniowej trąby powietrznej.


(fot. arch. Starostwa Powiatowego w Lublinie)

© 2009-2018 ias24.eu.