
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kraśniku zorganizowało już 8 festynów integracyjnych. Po każdym pojawiali się chętni do prowadzenia zawodowych rodzin zastępczych.
Pracownicy PCPR mają nadzieję, że nie inaczej będzie także po tegorocznej imprezie, która odbędzie się w czwartek 17 czerwca.
Obecnie w całym Powiecie Kraśnickim jest 130 rodzin zastępczych, w których wychowuje się około 190 dzieci. W tej grupie jest m.in. 9 wielodzietnych rodzin zawodowych niespokrewnionych z dziećmi, które zajmują się 30 podopiecznymi. „Właśnie takich rodzin najbardziej poszukujemy” - mówi dyrektor PCPR w Kraśniku Małgorzata Romanko.
Zawodowe rodziny otrzymują stałe wynagrodzenie, a wychowuje się w nich co najmniej troje dzieci. By stworzyć taką rodzinę trzeba przejść specjalne szkolenie. Taki kurs skończyło właśnie 8 osób, które zgłosiły się po ubiegłorocznym festynie PCPR i teraz są kandydatami do prowadzenia zawodowych rodzin zastępczych.
Propagowaniu idei zawodowego rodzicielstwa będzie służyć czwartkowy festyn integracyjny. Wezmą w nim udział wychowankowie rodzin zastępczych, placówek opiekuńczo-wychowawczych, dzieci i młodzież niepełnosprawna oraz podopieczni domów pomocy społecznej i środowiskowych domów samopomocy. W sumie organizatorzy spodziewają się około 200 osób.
Festyn rozpocznie się o 10.00 w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Kraśniku. Po oficjalnym otwarciu, starosta Tadeusz Wojtak wręczy przedstawicielom zawodowych rodzin zastępczych podziękowania. Ich wyrazem będą m.in. specjalne statuetki z napisem „Za wielki dar serca”. Potem będą konkursy i gry integracyjne oraz prezentacja dorobku artystycznego dzieci i młodzieży oraz osób niepełnosprawnych z Powiatu Kraśnickiego.
Partnerem PCPR przy organizacji imprezy jest Stowarzyszenie „Perspektywy” w Kraśniku, a sponsorem Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.