Środa, 02 Kwietnia 2025

Artykuł sponsorowany

Pianka PUR vs wełna mineralna. Czym lepiej ocieplić poddasze?

2024-12-16 11:42:40

Istnieje kilka różnych materiałów, które są wykorzystywane podczas ocieplania poddaszy. Jednak do najpopularniejszych należą zdecydowanie wełna mineralna oraz pianka poliuretanowa, które górują nad resztą konkurencji. Warto zastanowić się nad tym, jakimi parametrami dysponują obydwa materiały i czym się wyróżniają. Wybór może nie wydawać się prosty. Dowiedz się więcej na temat ocieplania poddasza!

Który materiał ma lepsze parametry cieplne?

Głównym czynnikiem, dla którego poddasza są ocieplane, jest zatrzymanie ciepła w budynku. Często zdarza się tak, że poddasze nie jest odpowiednio ocieplone, co może być spowodowane złym montażem uszczelniacza lub jego zniszczeniem (które może być wynikiem działania gryzoni). Wówczas przestrzeń ta staje się miejscem, z którego ucieka największa ilość ciepła, co przekłada się na temperaturę w całym budynku, a co za tym idzie - koszty ogrzewania. Z tego powodu warto wykonać ocieplenie poddasza.

Ciepło uciekające z domu wyraża się w lambdzie. W przypadku wełny mineralnej wartość tego współczynnika wynosi około 0,038 W/(mK). Podobna wartość cechuje także otwartokomórkową piankę PUR. Różnica jednak polega na tym, że tę samą wartość lambda zapewnia różna grubość materiału. Tak więc taki sam współczynnik ciepła w przypadku pianki jest osiągany poprzez mniejszą i lżejszą ilość materiału. Jest to znaczną zaletą, ponieważ dzięki temu piana w mniejszym stopniu obciąża konstrukcję budynku. Dodatkowym atutem pianki PUR jest szczelniejsza budowa w porównaniu do wełny - w piance nie tworzą się mostki termiczne, czyli przestrzenie, przez które ucieka największa ilość ciepła, a które powstają najczęściej w miejscach złączenia dwóch elementów. Więcej szczegółów znajdziesz na https://isosolutions.pl/.

Jakie są zalety obydwu materiałów?

Zaletą obydwu materiałów jest ognioodporność. Wełna mineralna znana jest ze swojej wytrzymałości na wysokie temperatury, co zapewnia ochronę innych elementów konstrukcji. Z kolei pianka PUR charakteryzuje się tym, że podpalona sama gaśnie, a podczas palenia się nie topi. Zatem obydwa materiały cieszą się dobrymi parametrami ognioodpornymi. Oprócz tego piana PUR ma gazoszczelną, monolityczną strukturę.

Różnicę pomiędzy nimi na pewno odczują alergicy. Wełna mineralna, szczególnie podczas jej montowania, znana jest z pylenia. Przeciwieństwem pod tym względem jest pianka PUR, która nie posiada żadnych właściwości, które mogłyby wpływać na alergików. Może to mieć znaczenie szczególnie w przypadku poddaszy użytkowych, czyli takich, na których istnieje mieszkalne pomieszczenie, w którym regularnie przebywają ludzie. Wówczas na pewno korzystniejszą opcją będzie pianka poliuretanowa, która w całym rozrachunku wydaje się mieć więcej zalet w porównaniu do wełny mineralnej.



Inne aktualności w tej kategorii
© 2025 ias24.eu