Poniedzialek, 20 Maja 2019

Informacje

Urząd Miejski w Parczewie
ul.Warszawska 24
21-200 Parczew
tel 83 355-12-24
fax 83 355-12-26
www.parczew.com
sekretariat@parczew.com
Newsletter

Parczew: Pomnik mjr Bogusława Ejtminowicza

2009-09-26 12:41:37

Major Bogusław Ejtminowicz i powstańcy z oddziałów litewskich, walczących na Lubelszczyźnie w latach 1863-64 będą mieć swój pomnik w Lasach Parczewskich.

Litwin Bogusław Ejtminowicz był dowódcą oddziału, który walczył m.in.: pod: Łukawicą, Konstantynowem, Rossoszem, Kolanem, Rudką. Po bitwie pod Malinówką major Ejtminowicz i jego żołnierze nie złożyli broni i nadal walczyli w Lasach Parczewskich. Legendarny major zginął pod Jedlanką w bitwie nazywanej również bitwą pod Uścimowem w styczniu 1864 roku.

Historycy przez wiele lat nie mogli ustalić miejsca jego śmierci. Dopiero materiały, zgromadzone przez Adama Sikorskiego z Ośrodka TVP w Lublinie pozwoliły określić miejsce tego wydarzenia. Odnaleziono m.in. stary krzyż i tabliczkę pamiątkową z orłem z 1923 r. i nazwiskiem Bogusława Ejtminowicza oraz jej fundatorów.

Rok temu powołano społeczny komitet budowy pomnika. W jego skład weszli m.in.: przedstawiciele władz Parczewa z burmistrzem Pawłem Kędrackim i Przewodniczącym Rady Miejskiej Adamem Wróblewskim, Dyrektor TVP Historia Tadeusz Doroszuk, redaktor Adam Sikorski TVP Lublin, fundatorzy pomnika Barbara i Janusz Babiczowie, Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie Jan Kraczek, Starosta Parczewski Waldemar Wezgraj i Radny Sejmiku Województwa Lubelskiego Jerzy Szwaj.

Pomnik zaprojektował i wykonał w granicie znany twórca z Bełżyc Witold Marcewicz. Jego odsłonięcie zaplanowano na 3 października a patronat honorowy nad uroczystością przyjął Prezydent RP Lech Kaczyński.

smokedsystem
© 2009-2019 ias24.eu.