Czwartek, 06 Maja 2021

Newsletter

Ostatnie pożegnanie chor. "Znicza"

2017-11-05 15:46:26

Ostatni żołnierz podziemia antykomunistycznego chorąży Antoni Dołęga pseudonim "Znicz" spocznie 19 listopada na cmentarzu w Trzebieszowie w powiecie łukowskim.

To właśnie w okolicach Łukowa chorąży Dołęga ukrywał się do śmierci na początku lat 80-tych minionego wieku, potem został po kryjomu pochowany, a jego szczątki odnaleziono w czerwcu tego roku w miejscowości Popławy-Rogale w gminie Trzebieszów.

Godny pochówek postanowili mu zorganizować Społeczny Komitet Upamiętnienia Antoniego Dołęgi i członkowie rodziny przy wsparciu Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz samorządu gminnego. W niedzielę 19 listopada o 10.30 najpierw zapraszają do Gminnego Ośrodka Kultury w Trzebieszowie na modlitwę różańcową, a w południe w miejscowym kościele rozpocznie się msza święta, której będzie przewodniczyć ordynariusz Diecezji Siedleckiej ksiądz biskup Kazimierza Gurda.

Chorąży Antoni Dołęga "Znicz" vel "Kulawy Antek" urodził się 1 maja 1915 roku w ówczesnym Farfaku, który obecnie jest częścią Łukowa, a w 1938 ukończył szkołę podoficerską przy 84 pułku piechoty w Pińsku. Rok później brał udział w kampanii wrześniowej, a potem działał w niepodległościowym podziemiu, najpierw w szeregach Armii Krajowej - od 1942 roku, a potem Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość - od 1946. Po śmierci porucznika Józefa Matusza pseudonim "Lont" w 1951 roku "Znicz" został dowódcą kilkunastoosobowego oddziału działającego na terenie powiatów łukowskiego, siedleckiego i radzyńskiego. Po rozbiciu jego grupy w 1955 ukrywał się u miejscowych gospodarzy, którzy chronili go aż do śmierci w 1982 roku.

"Znicz" był najdłużej ukrywającym się "Żołnierzem Wyklętym" w Polsce i ostatnim partyzantem antykomunistycznego ruchu oporu w Europie.


(fot. organizatorzy)

smokedsystem
© 2009-2021 ias24.eu.