Piątek, 04 Kwietnia 2025

Artykuł sponsorowany

Ograniczenie, zawieszenie i pozbawienie władzy rodzicielskiej

2021-11-21 11:59:17

Terminem władza rodzicielska określa się prawa i obowiązki, które mają rodzice względem osoby małoletniej. W Polsce przepisy regulują Kodeks rodzinny i opiekuńczy, ale co do zasady władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom. Związana jest z wychowaniem dziecka, a także przedstawicielstwem ustawowym. Trwa od momentu narodzin, do osiągnięcia pełnoletności. Powinna być sprawowana tak, jak wymaga tego dobro dziecka. Gdy jest ono zagrożone odpowiednia instancja może zawiesić, ograniczyć lub pozbawić władzy rodzicielskiej. Warto wiedzieć, że władzy rodzicielskiej nie mają rodzice małoletni oraz ubezwłasnowolnieni.

Ograniczenie władzy rodzicielskiej

Można wyróżnić zawinione oraz niezawinione ograniczenie władzy rodzicielskiej. Z pierwszym mamy do czynienia kiedy zachowanie rodzica w opinii sądu uznaje się za zagrażające zdrowiu i bezpieczeństwu dziecka. Niezawinione ograniczenie może wystąpić w przypadku nieporozumienia pomiędzy rodzicami w kwestii wychowania. Wówczas sąd może ograniczyć władzę rodzicielską jednemu z rodziców, a drugiemu pozwolić na samodzielne decydowanie w różnych sprawach, ale najważniejsze aspekty należy konsultować z drugą stroną. Z taką sytuacją najczęściej mamy do czynienia podczas rozwodu. Wówczas warto skorzystać z pomocy doświadczonego prawnika, który specjalizuje się w prawie rodzinnym (https://adwokatprzybylska.pl/prawo-rodzinne/). Pomoc adwokata, który szczegółowo omówi sprawę podziału opieki lub złoży wniosek do sądu rejonowego o jej ograniczenie względem drugiego rodzica okaże się nieoceniona.

Zawieszenie władzy rodzicielskiej

Zawieszenie władzy rodzicielskiej to sytuacja, do której dochodzi kiedy przeszkody w jej sprawowaniu w znacznym stopniu utrudniają lub uniemożliwiają opiekę. Co ważne, są może podjąć decyzję o zawieszeniu wykonywania władzy rodzicielskiej w przypadku przemijającej przeszkody i zostanie uchylone, kiedy problem zostanie rozwiązany. Skutkiem tego jest na przykład brak możliwości zarządzania majakiem czy reprezentowanie dziecka. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, jak postępować w takiej sytuacji skontaktuj się z adwokatem, który odpowiednie na wszystkie pytania: https://adwokatprzybylska.pl/.

Pozbawienie władzy rodzicielskiej

Trwała przeszkoda albo rażące zaniedbanie obowiązków względem dziecka jest powodem pozbawienia władzy rodzicielskiej. Może to dotyczyć jednego rodzica, jak i obojga. Sąd opiekuńczy ocenia czy przeszkody, które wystąpiły są trwałe np. wyjazd za granicę bez kontaktów z dzieckiem, choroba i konieczność leczenia w zamkniętym ośrodku czy odbywanie kary we więzieniu. Pozbawienie władzy rodzicielskiej jest najsurowszym środkiem. Stosuje się go gdy zaniedbania mają cechy uporczywości, niepoprawności i wynikają ze złej woli, a łagodniejsze środki okazały się być nieskuteczne. Pozbawienie władzy rodzicielskiej jest możliwe również bez stosowania innych środków jeżeli są one niecelowe. Pozbawienie władzy rodzicielskiej nie pozbawia możliwości kontaktu z potomkiem ani nie wyłącza obowiązku alimentacyjnego.



Inne aktualności w tej kategorii
© 2025 ias24.eu