Założenie własnego, choćby niewielkiego ogrodu warzywnego to znakomity pomysł, jeżeli regularnie spożywamy warzywa. Niestety warzywa, które możemy kupić w sklepach bardzo często charakteryzują się słabą jakością. Nie jest to dziwne, jeżeli weźmiemy pod uwagę fakt, że polskim rolnikom płaci się przede wszystkim za ilość, nie za jakość. Osoby, które chcą się cieszyć zdrowymi warzywami powinny posadzić je samodzielnie.
Jak wybrać odpowiednie nasiona warzyw?
Wybór konkretnych nasion warzyw zależy od wielu czynników. Najważniejsze jest, żebyśmy sadzili warzywa, które lubimy, ewentualnie takie, które możemy sprzedać. Ważne jest, żeby prawidłowo ocenić warunki panujące w naszym ogrodzie. Większość gatunków warzyw potrzebuje nasłonecznionego stanowiska i żyznej gleby. Sadząc je w innym miejscu nie mamy gwarancji dobrych plonów.
Jeżeli jesteśmy początkującymi ogrodnikami, powinniśmy wybierać gatunki warzyw, które są łatwe w uprawie (w przeciwnym razie możemy się zniechęcić). Warzywa odpowiednie dla początkujących to między innymi marchewka, koper, cebula, pomidory koktajlowe, rzodkiewka, sałata, kapusta czy cukinia.
Sprawdź nasiona warzyw w promocyjnych cenach na plantet.pl
Sadzenie warzyw w przydomowym ogrodzie
Przed posadzeniem warzyw dobrze jest zapoznać się z informacjami na temat ich uprawy. Dość surowy polski klimat sprawia, że niektóre warzywa można uprawiać wyłącznie w szklarniach lub tunelach foliowych. Na opakowaniu nasion znajdziemy informacje o terminach sadzenia i terminach zbiorów. W przypadku niektórych warzyw (na przykład pomidorów) dobrym pomysłem wydaje się posadzenie odmian wczesnych, średnio wczesnych i późnych. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się nimi przez dużą część roku.
Warzywa, które warto posadzić obok siebie
Należy zdawać sobie sprawę, że niektóre warzywa lubią swoje sąsiedztwo, inne się nie tolerują. Bardzo dobrym pomysłem jest posadzenie selera obok warzyw kapustnych (seler stanowi naturalną ochronę kapusty przed szkodnikami). Dobrym połączeniem jest także gorczyca i groch, cebula i truskawki, bazylia i ogórek (bazylia jest w stanie ograniczyć rozwój mączniaka prawdziwego), a także cebula, marchew i por (marchew sprawia, że por szybciej rośnie), szpinak i rzodkiewka, czosnek i pomidory. Jeżeli chcemy posadzić warzywa korzeniowe, znakomitym pomysłem jest połączenie ich z aksamitkami (olejki eteryczne zawarte w aksamitce ograniczają ilość nicieni).
Jakich połączeń należy unikać?
Niektórych gatunków warzyw nie powinno się sadzić obok siebie, gdyż mogą one zwiększać prawdopodobieństwo wystąpienia chorób, ataku szkodników czy nawet hamować swój wzrost. Doświadczeni ogrodnicy odradzają sadzenie obok siebie warzyw z tej samej rodziny. Przykładowo nie należy sadzić w pobliżu pomidorów, bakłażanów, ziemniaków czy papryki (wszystkie one należą do rodziny psiankowatych). Inne złe połączenia to na przykład sałata i pietruszka, rośliny kapustne i marchew, groch i warzywa cebulowe.
Jak wybrać pełnowartościowe nasiona warzyw?
Niezależnie od tego jakie gatunki warzyw zamierzamy posadzić, koniecznie pamiętajmy, żeby wybierać tylko i wyłącznie najwyższej jakości nasiona. Unikajmy kupowania nasion na wagę i nasion niewiadomego pochodzenia (nie są one warte zainteresowania nawet, gdy są sprzedawane z dużym rabatem). Z punktu widzenia ogrodnika najlepszym wyborem będą nasiona warzyw pochodzące od renomowanych, polskich producentów. Firmy, które zdobyły renomę nie mogą pozwolić sobie na sprzedawanie słabej jakości towaru. Pamiętajmy, żeby przed użyciem nasion sprawdzić ich termin przydatności.