Sobota, 05 Kwietnia 2025

Miasto Łuków: Nagrody za historię

2009-06-15 07:22:16

W Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie we wtorek 16 czerwca odbędzie się uroczyste zakończenie ogólnopolskiego projektu edukacyjnego pod hasłem „Odważmy się być wolnymi”.

Zorganizowało go Muzeum Historii Polski, które chciało w ten nietypowy sposób zachęcić uczniów szkół ponadpodstawowych do opisania historii ludzi, zasłużonych dla niepodległości Polski w latach 1939-45. Na liście 17 finalistów jest uczennica Gimnazjum Nr 3 im.Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łukowie Małgorzata Jaros, która przygotowała biografię swojego pradziadka Józefa Dybciaka.

Pod kierunkiem nauczycielki Agnieszki Oleśkiewicz powstało opracowanie z wieloma zdjęciami i relacjami świadków historycznych wydarzeń. Pradziadek Małgorzaty Jaros był przed wojna nauczycielem i kierownikiem szkoły w Jagodnem. We wrześniu 1939 roku był podporucznikiem Wojska Polskiego, potem więźniem oflagów niemieckich. Uczestniczył w znanej z literatury ucieczce z oflagu Doessel. Fotografie, zamieszczone w opracowaniu dotyczą różnych okresów jego życia, także te, przesyłane z różnych obozów jenieckich, dokumentujące życie jeńców m.in. kształcenie i teatry amatorskie. Wśród ważniejszych zalet biografii jest około 40 listów, pisanych od momentu uwięzienia do samej ucieczki, schwytania i rozstrzelania.

W projekcie „Odważmy się być wolnymi” mogły brać udział zespoły, złożone z nauczyciela, opiekuna bądź innej pełnoletniej osoby oraz do 3 uczniów szkoły ponadpodstawowej. Małgorzata Jaros przygotowywała swoje opracowanie pod kierunkiem nauczycielki Agnieszki Oleśkiewicz.

Komisja konkursowa oceniała ponad 1 000 prac. Najlepsze mają być przez muzeum opublikowane a ich autorzy nagrodzeni.

Inne aktualności w tej kategorii
© 2025 ias24.eu