Piątek, 04 Kwietnia 2025

Artykuł sponsorowany

Masażysta - czemu to coraz popularniejszy kierunek w szkołach policealnych?

2023-07-30 09:05:20

Osoby, które dbają o zdrowie innych, zawsze będą potrzebne na rynku pracy. Tak jest również z zawodem masażysty. Wiedza z zakresu wykonywania różnych technik masaży jest dostępna również w szkole policealnej. Co więcej, dyplom z takiej specjalności można uzyskać również za darmo! Sprawdźmy, jakie perspektywy ma kurs masażysty w szkole policealnej.

Masażysta - zawód przyszłości

Nie ulega wątpliwości, że zawody związane ze zdrowiem były i są bardzo potrzebne. Również i profesja masażysty jest ceniona na rynku pracy. Wynika to z wielu powodów:

  • niewłaściwy styl życia powoduje bóle pleców - siedzący tryb pracy, stres i nieprawidłowa postawa sprawia, że coraz więcej osób ma problemy z kręgosłupem, wymagające interwencji m.in. masażysty;
  • starzenie się społeczeństwa - osoby w podeszłym wieku zmagają się z różnymi schorzeniami, w leczeniu których wykorzystywane są specjalne techniki masażu;
  • potrzeby sportowców - coraz więcej osób uprawia sport, a tym samym korzysta ze wzmacniających masaży sportowych;
  • potrzeba niwelowania skutków różnych dolegliwości np. obrzęków czy zwyrodnienia stawów lub uzyskania efektów upiększających (odchudzanie, cellulit), gdzie stosuje się masaż limfatyczny.

Wszystkie te sytuacje sprawiają, że do masażysty udaje się zarówno osoba cierpiąca na bóle pleców, jak i sportowiec czy osoba w trakcie odchudzania. Szeroka gama klientów sprawia, że kształcenie się w kierunku masażysty daje doskonałe perspektywy rozwoju zawodowego w przyszłości.

Jak wygląda kurs masażysty w szkole policealnej?

Jak zostać masażystą? Jedną z możliwości jest ukończenie szkoły policealnej GoWork na kierunku Masaż z rehabilitacją (więcej informacji na temat kursu można znaleźć tutaj: https://policealna.gowork.pl/lublin/masaz-z-rehabilitacja). Nauka w placówce trwa dwa lata. Warto podkreślić, że jest ona w pełni darmowa, a do rozpoczęcia kursu nie jest potrzebna matura (jedynie świadectwo ukończenia szkoły średniej). Jak wygląda nauka w zawodzie masażysty w szkole policealnej GoWork?

Specjalista w dziedzinie masażu musi mieć odpowiednią wiedzę teoretyczną. W szkole policealnej obejmuje ona przedmioty takie jak:

  • anatomia i fizjologia;
  • bezpieczeństwo i higiena pracy;
  • pierwsza pomoc;
  • teoria masażu;
  • podstawy fizjoterapii;
  • zagadnienia kliniczne;
  • komunikacja interpersonalna;
  • zdrowie publiczne;
  • zawodowy język obcy.

Jednak sama wiedza nie wystarczy. Słuchacze podczas zajęć mają okazję do wykonywania różnych technik masażu opartych na ugniataniu, głaskaniu, naciskaniu, rozcieraniu lub oklepywaniu. Celem takich zabiegów jest wzmocnienie skuteczności leczenia chorób, zmniejszenie odczuwania różnych dolegliwości zdrowotnych, a nawet przeciwdziałanie wystąpienia schorzeń w późniejszym czasie. Wykwalifikowana kadra wskazuje słuchaczom, jak powinien wyglądać prawidłowo wykonany masaż profilaktyczny, klasyczny, relaksacyjny, a także bardziej wyspecjalizowany - leczniczy, sportowy, izometryczny, dziecięcy czy drenaż limfatyczny.

Osoby uczęszczające do szkoły policealnej GoWork pod koniec IV semestru zdają zewnętrzny egzamin potwierdzający kwalifikację K1, czyli świadczenie usług w zakresie masażu (MED.10.). W przypadku uzyskania pomyślnego wyniku absolwenci otrzymują dyplom, który jest potwierdzeniem kwalifikacji zawodowych, a także suplement Europass w języku angielskim, czyli dokument ułatwiający znalezienie pracy na obszarze całej Unii Europejskiej.

Czy warto zostać masażystą? Perspektywy zatrudnienia i zarobki

Masażysta ma przed sobą wiele perspektyw - może znaleźć zatrudnienie w klinikach, szpitalach, sanatoriach, ośrodkach rehabilitacyjnych i wypoczynkowych, czy w fundacjach i stowarzyszeniach osób niepełnosprawnych, starszych lub chorych. Zabiegi pielęgnacyjne stają się coraz bardziej popularne, dlatego masażyści działają również w hotelach, gabinetach odnowy biologicznej czy klubach fitness. Jednocześnie nic nie stoi na przeszkodzie, aby osoba z tytułem masażysty działała na własną rękę, prowadząc własny gabinet.

Oszacowanie dokładnych zarobków masażysty jest trudne, ponieważ zależy od różnych czynników - miejsca pracy, formy zatrudnienia, umiejętności, a nawet miasta. Można jednak wskazać, że średnia pensja na takim stanowisku waha się w granicach 5-6 tys. zł. Najlepsi masażyści uzyskują znacznie wyższe kwoty. Jeśli działają na własny rachunek, mają szeroki zakres umiejętności oraz wykonują liczne zabiegi, osiągnięcie wynagrodzenia w wysokości 10 tys. zł jest całkowicie realne.



Inne aktualności w tej kategorii
© 2025 ias24.eu