Lęk separacyjny to stan emocjonalny, który występuje, gdy ktoś (najczęściej dziecko, ale także dorosły) odczuwa strach lub niepokój, w sytuacji oddzielenia od osoby, miejsca lub rzeczy, z którymi jest silnie związana. To naturalny etap rozwoju emocjonalnego u dzieci, ale zdarza się, że występuje u dorosłych. Kiedy lęk staje się wyjątkowo silny, niewspółmierny do wieku i sytuacji, może utrudniać codzienne funkcjonowanie. Jak sobie z nim radzić?
Lęk separacyjny u dzieci
Lęk separacyjny u dzieci pojawia się nawet do piątego roku życia dziecka. Pojawia się, kiedy maluch znajduje się z daleka do rodziców, na przykład w przedszkolu. Jest częścią zdrowego rozwoju i najczęściej jest spowodowany poczuciem oddalenia, braku bliskości fizycznej czy różnymi obawami. Do najczęstszych objawów można zaliczyć:
-
Płacz, niepokój lub złość w momencie rozstania z rodzicami,
-
Potrzebę zwrócenia na siebie uwagi jednego z rodziców,
-
Trudności w zasypianiu, rozregulowanie rytmu dobowego,
-
Unikanie sytuacji, która wywołuje lęk - chodzenia do szkoły, przedszkola, próby uniknięcia rozłąki,
-
Objawy somatyczne,
-
Silne emocje.
Objawy mogą różnić się w zależności do wieku, sytuacji czy stopnia zaawansowania relacji. Przyczyn pojawienia się lęku separacyjnego można szukać zarówno w naturalnym rozwoju dziecka, jak i wprowadzonych zmianach, potrzebie poczucia bezpieczeństwa. Jeżeli lęk jest na tyle silny, a współpraca z dzieckiem staje się niemożliwa, to warto skonsultować się ze specjalistą. Można to zrobić w formie online, umawiając się w https://poradnia-harmonia.pl/.
Lęk separacyjny u dorosłych
Lęk separacyjny u dorosłych może wystąpić również u dorosłych. Przyczyny można znaleźć w zaburzeniach psychicznych, podłożu genetycznym, środowiskowym czy samej osobowości. W przypadku osób dorosłych może objawiać się nadmiernym przywiązaniem do partnera czy dzieci, bezpodstawnym lękiem o drugą osobę, wyobrażaniem sobie negatywnych scen (wypadek, katastrofa, śmierć), a także szeregiem somatycznych objawów - trudnościami w zasypianiu, bólami i zawrotami głowy, mdłościami, wymiotami, bólami czy kołataniem serca. Z czasem mogą pojawić się różne zaburzenia lękowe, dlatego warto niepokojące objawy skonsultować z psychologiem lub psychoterapeutą.
Lęk separacyjny jest częścią normalnego rozwoju dzieci. Jeśli staje się nadmierny i wpływa na codzienne funkcjonowanie, warto skonsultować się z psychologiem lub terapeutą. Diagnoza postawiona odpowiednio wcześnie i regularna praca ze specjalistą przyniesie długofalowe korzyści. Nie bój się korzystać z pomocy!