Sobota, 17 Marca 2018
Informacje

Urząd Gminy Krzywda
ul. Żelechowska 24B
21-470 Krzywda
tel 25 755-10-06
fax 25 755-10-61
www.gminakrzywda.pl
sekretariat@gminakrzywda.pl
Newsletter

Krzywda: "Top Regionu" dla muzeum Sienkiewicza

2018-01-09 16:04:16

Miniony rok był bardzo udany dla Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej. Najpierw, dzięki wsparciu wielu osób, firm i instytucji udało się zakupić fragmenty rękopisu "Potopu", a teraz te starania docenili uczestnicy Plebiscytu "Top Regionu", którzy uznali to za "wydarzenie kulturalne roku".

W drugiej turze głosowania, organizowanego przez Regionalny Portal Informacyjny podlasie24.pl i Katolickie Radio Podlasie, "Potop" zdobył największe poparcie spośród 10 propozycji. Podczas uroczystego podsumowania plebiscytu, które odbyło się w poniedziałek 8 stycznia w Wyższym Seminarium Duchownym w Opolu Nowym, nagrodę odebrał dyrektor placówki Maciej Cybulski.

"Potop"był drukowany w odcinkach w krakowskim "Czasie" w latach 1884 - 1886, a karty rękopisu, które Henryk Sienkiewicz wysyłał do drukarni rozdziałami, nigdy nie tworzyły zwartego zestawu. Znajdowały się potem w różnych miejscach, a fragmenty, które kupiło muzeum obejmują wydarzenia wojenne po oblężeniu Zamościa i zwycięstwach Czarnieckiego w okolicach Jarosławia.

Oficjalna prezentacja odkupionego rękopisu odbyła się na początku października podczas gali z okazji 50-lecia muzeum w Woli Okrzejskiej. Dyrektor Maciej Cybulski zapowiada kupno kolejnych pamiątek po nobliście. Starania w tym kierunku już się rozpoczęły. Na zakup m.in. rękopisów "Listów z Afryki", albumu rodzinnego Henryka Sienkiewicza, książek z jego biblioteki, pamiątkowego wachlarza i rysunków wykonanych przez autora "Trylogii" placówka musi zebrać około 50 tysięcy złotych.


(fot. arch. Muzeum H. Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej)

© 2009-2018 ias24.eu.